1 / 3

Zakończył się pierwszy etap sadzenia drzew w Szczecinie. Przez ostatnie tygodnie leśnicy posadzili 30 tysięcy sadzonek. Nie obyło się także bez niespodzianek.

Buki, jodły, modrzewie, świerki, dęby, olchy, graby czy sosny. Takie drzewa znalazły się w okolicach jeziora Głębokiego czy w Dąbiu. Łącznie posadzonych zostało 30 060 drzew. Dzięki temu Szczecinowi przybyło ponad 2,5 hektara lasów miejskich. To jednak jeszcze nie koniec. Jesienią sadzenie będzie kontynuowane. Przybędzie kolejnych 16 tysięcy drzew różnego gatunku.

Aleja kasztanowców i 50 orzechów włoskich

Tuż przy Syrenich Stawach leśnicy przygotowali również dwie niespodzianki. Pierwszą z nich jest aleja kasztanowców. Takiego miejsca w Szczecinie jeszcze nie było. Od strony ulicy Międzyparkowej, w stronę wiaduktu przy ulicy Arkońskiej, posadzono 60 drzew tego gatunku.

Ciekawostką jest to, że zostały wyhodowane we własnej szkółce z nasion pozyskanych z blisko stuletnich drzew – istniejących do dzisiaj w tamtych rejonach. Sadzonki zostały zabezpieczone palikami w obawie przed zgryzaniem przez licznie występujące na Syrenich Stawach sarny.

Dalej, tuż przy samej Arkonce, posadzonych zostało 50 orzechów włoskich. Za kilka lat powinny już dawać pierwsze owoce. Pierwszy miejski sad będzie oczywiście dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Mnóstwo nowej roślinności

Przypomnijmy, że Zakład Usług Komunalnych W szczecinie przygotowuje się jednocześnie do ogłoszenia przetargu na nasadzenia kolejnych drzew. Miasto przeznaczy na nowe nasadzenia aż 900 tysięcy złotych. Nawet pięciometrowe drzewa znajdą się w całym Szczecinie, we wszystkich dzielnicach – również w centrum. Zobaczymy je nie tylko w parkach, ale i pasach drogi. Objęte zostaną 3-letnią gwarancją i zabiegami pielęgnacyjnymi. Obecnie trwa ustalanie lokalizacji nasadzeń. Posadzone zostaną jesienią 2021.

W ubiegłym roku, w ramach podobnego przetargu, udało się posadzić 630 drzew. Kosztowały, wraz z gwarancją, 600 tysięcy złotych. Gatunki były bardzo zróżnicowane. Objęły m.in. robinie, lipy, jarząby, klony, wiśnie, platany, kasztanowce, buki, graby, świerki, daglezje czy brzozy.

Dodatkowe pieniądze na zieleń

W ostatnich dniach Miasto przeznaczyło dodatkowe 1,2 mln zł na zieleń w mieście i jej utrzymanie. Zaplanowano obsadzenie wszystkich miejskich kwietników, m.in. na placu Tobruckim i przy Bramie Królewskiej. Do miasta wrócą wieże kwiatowe, na rabatach posadzone zostaną nowe kompozycje bylin.

Nowym działaniem będzie wprowadzenie tzw. zieleni mobilnej w formie obsadzonych roślinnością donic, zlokalizowanych w miejscach reprezentacyjnych oraz w uboższym w szatę roślinną Śródmieściu.

Dodatkowe pieniądze – 120 tys. zł – przewidziano również na badania stanu zdrowotnego drzew.

Czytaj więcej

Skomentuj