Większa samowystarczalność energetyczna krakowskiej oczyszczalni z dofinansowaniem z EOG

Większa samowystarczalność energetyczna krakowskiej oczyszczalni z dofinansowaniem z EOG
R.G.
09.05.2024, o godz. 8:39
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informują Wodociągi Miasta Krakowa dobiegła końca realizacja projektu pn. ,,Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3". W ramach tego projektu, na terenie oczyszczalni wybudowano dwa nowoczesne zbiorniki biogazu, każdy o pojemności 3080 m3.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na realizację projektu pn. ,,Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3″, pozyskano środki z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Funduszy Norweskich, przyznawanych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Własna energia i ciepło

W ramach powyższego projektu, na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów wybudowano dwa nowoczesne zbiorniki biogazu, każdy o pojemności 3080 m3. W efekcie, do dotychczas pracujących jednostek kogeneracyjnych dołączyły dwa nowe moduły z niskoemisyjnymi silnikami, które zwiększyły możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej obiektów.

Składową projektu była również modernizacja układu elektroenergetycznego oczyszczalni, dzięki której praca niektórych urządzeń jest możliwa bez konieczności zasilania ich z miejskiej sieci.

W modernizowanej oczyszczalni w Płaszowie powstała również nowa sieć cieplna wykorzystująca ciepło ze Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, które ogrzewa punkt zrzutu zanieczyszczeń z miejskiego systemu kanalizacyjnego.

Efektywne wykorzystanie biogazu

Nowe zbiorniki mogą pracować w szerszym zakresie napełnienia (20% – 100%), co umożliwia efektywniejsze wykorzystanie produkowanego biogazu. Zainstalowane jednostki kogeneracyjne pokrywają prawie 50% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną i 100% zapotrzebowania na ciepło.

Miesięczna produkcja energii elektrycznej z kogeneracji wynosi około 1000 MWh i 3600 GJ energii cieplnej, dzięki temu zmniejsza się ilość energii zakupionej od dostawców zewnętrznych.

Ponad 6,5 mln dofinansowania 

Projekt pn. ,,Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3″, zrealizowano przy wsparciu z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu “Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszar programowy “Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”.

Koszt ogólny jego realizacji zamknął się w kwocie w wysokości 17 935 245 zł, a wartość dofinansowania z funduszy EOG zyskała pułap rzędu: 6 561 675 zł. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2025