Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Wielkopolska aktywnie działa na rzecz ochrony klimatu

Wielkopolska aktywnie działa na rzecz ochrony klimatu
dom
03.06.2022, o godz. 13:29
czas czytania: około 2 minut
0

W Poznaniu odbywa się dziś czwarta konferencja z cyklu „Wielkopolskie rozmowy o klimacie”. Zorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego spotkanie połączone z debatami ma odpowiedzieć na tytułowe, niezwykle ważne pytanie: „Jak sprostać wyzwaniom służącym ochronie klimatu? Możliwości finansowania i dobre praktyki”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W Poznańskim Centrum Kongresowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich konferencję rozpoczął Jacek Bogusławski z Zarządu Województwa Wielkopolskiego, mówiąc o najważniejszych w chwili obecnej wyzwaniach klimatycznych.

– Nasze działania proklimatyczne, realizowane tu, w Wielkopolsce, są widoczne w Europie. Spotykam się z pozytywnymi opiniami ze strony naszych zagranicznych partnerów. Oni naprawdę wiedzą, co się u nas dzieje. Wydaje mi się, że między innymi dlatego musimy kontynuować nasze spotkania, ale teraz chcielibyśmy zaprezentować praktyczne rozwiązania stosowane przez lokalne samorządy w Wielkopolsce. Stąd też nasza propozycja, aby w niedalekiej przyszłości spotkać się najpierw na Ziemi Kaliskiej, a potem systematycznie także w innych regionach Wielkopolski – powiedział marszałek Bogusławski.

W debacie „Regionalne i aglomeracyjne działania adaptacyjne i mitygacyjne” prowadzonej przez prof. dr hab. Andrzeja Mizgajskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozmawiano o powodach zmian klimatycznych, z jakimi mamy dziś do czynienia.

Rafał Grupiński poseł na Sejm RP mówił o m.in. o ograniczeniach w rozwoju energetyki odnawialnej, które zostały wprowadzone w ostatnich latach, w tym m.in. tłumieniu energetyki wiatrowej przez słynną zasadę 10H.

– Nadzieja jest w młodzieży. To ona zapędza polityków do pracy związanej z ochroną klimatu i to jej za to trzeba podziękować – mówił Rafał Grupiński.

O rozwoju wschodniej części regionu mówił Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

– Bardzo ważna będzie praca Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To pozwoli nam na wdrażanie działań zmierzających do wyeliminowania węgla z naszego miksu energetycznego – mówił Maciej Sytek.

Na spotkaniu zorganizowanym przez wielkopolski samorząd na MTP pojawili się również: Jens-Uwe Schade z Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Kraju Związkowego Brandenburgia, Magdalena Żmuda z Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, Mikołaj Kostka – zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Dudzińska – zastępca prezydenta Piły, Jolanta Ratajczak – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Adam Pulit – burmistrz Złotowa, Krzysztof Wolny – burmistrz Międzychodu, Marek Gola – wiceprzewodniczący SWW, Henryk Szymański – przewodniczący KOŚiGW SWW, Wojciech Rogala z OCZP, Marzena Norkowska-Kicińska z Departamentu Korzystania i Informacji o Środowisku UMWW w Poznaniu, Kinga Świtalska z WFOŚiGW w Poznaniu, Grzegorz Potrzebowski z Departamentu Polityki Regionalnej UMWW w Poznaniu i Kajetan Nowak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Pełną relację z wydarzenia będzie można przeczytać na Portalu Komunalnym w najbliższy poniedziałek.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023