W zestawieniu przygotowanym specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego brało udział 7 miast, które zaprezentowały swoje ławeczki miejskie. W sumie oddano ponad 1000 głosów. Sprawdź, które miasto wygrało!

Decyzją internautów miasto z najładniejszymi ławeczkami to Białystok. Miasto zdobyło 484 głosy (48 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się Stalowa Wola (46 proc., 459 głosów), a na trzecim Bydgoszcz (4 proc., 37 głosów).

Serdecznie gratulujemy. Jednocześnie informujemy, że laureat – Urząd Miejski w Białymstoku – otrzymuje od nas półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”.

Pomysł na… ławkę! Które polskie miasto ma najciekawsze meble miejskie? [GŁOSOWANIE]

O zwycięzcy

W centrum Białegostoku można zobaczyć ławki wyposażone w panele słoneczne. Miasto zrealizowało ten projekt z Budżetu Obywatelskiego 2017, na który zagłosowało ponad 400 białostoczan.

Pięć ławek solarnych zlokalizowano na ul. Kilińskiego, Rynku Kościuszki, ul. Suraskiej (2 szt.) i ul. Kalinowskiego przy Teatrze Lalek. Każda z nich jest wyposażona w co najmniej dwa porty USB do ładowania urządzeń elektronicznych oraz dwie stacje do ładowania bezprzewodowego. Umożliwiają ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum dziesięć godzin dziennie. Trzy z postawionych ławek są też wyposażone w stojaki dla rowerów.

– W nielicznych polskich miastach ławki solarne już są w użyciu. Zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Dlatego również w Białymstoku stanęło pięć takich sprytnych ławek – mówi Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku. Ławki zostały wykonane z dębowych desek i stalowych profili.

Kolejnym projektem – skierowanym dla mam i dzieci – są montowane w kilku punktach miasta specjalne ławki przeznaczone do przewijania i karmienia dzieci. Pierwsze takie ławki stanęły w parku przy ul. Aleksandra Fredry i na placu zabaw na Jaroszówce (ul. Wiślana/Niemeńska). Kolejne na placu bł. ks. Michała Sopoćki, przy Stawach Marczukowskich oraz na bulwarach przy Zbigniewa Herberta – tam, gdzie często spacerują rodzice z dziećmi. Ławki służą do przewijania dzieci, karmienia, odpoczynku. Są estetyczne, wykonane z drewna dębowego, zadaszone.

– Mam nadzieję, że to udogodnienie spodoba się rodzicom i będą z niego chętnie korzystać – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zależy nam na tym, żeby Białystok był miastem przyjaznym dla rodzin, dlatego staramy się zapewnić naszym mieszkańcom wszelkie pożyteczne nowinki, które zaczynają pojawiać się także w innych miastach w kraju – dodaje.

Koszt wykonania i montażu białostockich ławek to 30 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj