Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Wiosna to czas intensywnej pracy ogrodników w Warszawie

Wiosna to czas intensywnej pracy ogrodników w Warszawie
29.03.2021, o godz. 8:32
czas czytania: około 4 minut
0

Wiosna to czas wzmożonych prac ogrodniczych  - to okres intensywnych prac porządkowych, pielęgnacyjnych i nasadzeniowych. Ogrodnicy warszawscy uporządkują 13 tys. arów trawników, wysieją tysiące metrów miejskich łąk, posadzą 100 tys. kwiatów jednorocznych. Warszawscy ogrodnicy zajmą się także nasadzeniami na 68 arach różanych rabat, zatroszczą się o 4800 arów krzewów i nasadzą ponad 8 tys. nowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zaczęła się wiosna, więc ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy zabierają się za porządkowanie miejskich terenów zieleni. Pierwsze po zimie prace mają na celu posprzątanie zanieczyszczeń, ale także przygotowanie roślinności do bujnego rozwoju w kolejnym sezonie wegetacyjnym. To również czas nowych nasadzeń krzewów, bylin czy zakładania nowych łąk miejskich. Jednocześnie prowadzimy przeglądy stołecznych drzew, sprawdzając ich stan zdrowia.

Porządkowanie i grabienie trawników

Wiosenne prace rozpoczynają się od uprzątnięcia nagromadzonych w czasie zimy nieczystości ze stołecznych trawników i alejek parkowych. Grabienie rozpoczęto już w marcu. Jego celem jest usunięcie zanieczyszczeń, a także pobudzenie trawników do wzrostu. Grabione są przede wszystkim trawniki przyuliczne i polany rekreacyjne, aby wspomóc rozwój gęstej darni. Tego rodzaju prace porządkowe mają korzystny wpływ na roślinność – wzruszenie ziemi grabiami i przerwanie tzw. filcu, czyli obumarłych części starego trawnika, pobudza trawę do prawidłowego wzrostu.

W parkach i na skwerach celowo ogranicza się grabienie pod drzewami i krzewami, aby opadłe liście chroniły ich korzenie, służyły jako pożywienie i schronienie dla różnych organizmów oraz wzbogacały i rozluźniały glebę w procesie naturalnego rozkładu. Prace prowadzone są na powierzchni 13 tys. arów.

Warszawscy ogrodnicy zajmują się także trawnikami reprezentacyjnymi. Są one objęte szczególną pielęgnacją i częstszym, służącym ich kondycji koszeniem. Na przełomie marca i kwietnia wykonywane są: wygrabienie po zimie, pierwsze koszenie, wertykulacja (pionowe cięcie darni i napowietrzenie korzeni) po pierwszym koszeniu, przycięcie krawędzi trawników i ewentualne prace renowacyjne, a także wiosenne nawożenie.

Zakładanie trawników i łąk miejskich

Rozpoczęto także uzupełnianie ubytków w trawnikach oraz zakładanie nowych. Jest to też czas na wsiewanie nasion łąk miejskich do już istniejących trawników. Zakwitną one m.in. na 500 m2 pasów drogowych na Mokotowie oraz na 3500 m2 trawników na Pradze-Południe. Łąki miejskie są nie tylko ozdobą miasta, ale również bazą pokarmową wielu zwierząt, w tym cennych zapylaczy.

Pielenie i ściółkowanie korą

Wiosna to tez czas usuwania chwastów. Dodatkowo okolice krzewów, wybrane rabaty i misy drzew ściółkowane są korą. Wszystko po to, by utrzymać właściwą wilgotność w glebie, ograniczyć nadmierne nagrzewanie ziemi w upalne dni, utrudnić rozwój chwastów oraz poprawić estetykę.

Odkrywanie oraz nasadzenia roślin

Można już zdjąć specjalne okrycia z roślin mające na celu ich ochronę w trakcie zimy. Ogrodnicy pozbywają się stroisza (okrycia z gałązek) z bylin i roślin cebulowych, odsłaniają róże, zdejmują z roślin rosnących wzdłuż ulic maty chroniące je przed solą.

Rozpoczęła się również pielęgnacja roślin cebulowych posadzonych na kwietnikach przyulicznych jesienią 2020 r. na powierzchni ponad 260 tys. m2. W nadchodzących dniach na ponad 2000 m2 posadzonych ma być niemal 100 tys. kwiatów jednorocznych. Wykonane maja też być nasadzenia na 68 arach stołecznych różanek.

Jak co roku, szczególnie barwne nasadzenia pojawią się w Śródmieściu. Zakwitnie tu ponad 108 tys. roślin cebulowych posadzonych jesienią zeszłego roku. Będą to tulipany, narcyzy, zawilce wieńcowe, ale również czosnki i szachownice. Kwietniki na rondzie de Gaulle’a i na placu Zbawiciela zostaną obsadzone dodatkowo niezapominajkami. Na rondzie Romana Dmowskiego będzie można podziwiać 27 tys. tulipanów i 8600 szt. roślin jednorocznych! Plac Zawiszy ozdobią bratki, posadzone razem z tulipanami jesienią 2020 r.

Przycinanie krzewów i bylin

Przed nami wiosenne przycinanie ponad 2 tys. krzewów na powierzchni ponad 4800 arów. Warszawski Zarząd Zieleni chce je zagęścić, odpowiednio uformować i sprawić, by piękniej zakwitły. Tego typu zabiegi mogą też mieć charakter odmładzający i sanitarny. Cięcia odmładzające polegają na usunięciu starych i połamanych pędów, a w ten sposób pobudzenie odrostu młodych części roślin. Cięcia polegające na skróceniu całej rośliny na wysokość 20-30 cm od gruntu stosujemy np. w przypadku róż okrywowych.

W najbliższym czasie obsadzane będą również nowe rabaty, które powstały po rozpłytowaniu chodników (zdjęciu zbędnych płyt betonowych). W sumie zyskano w ten sposób ponad 16 tys. m2, na których pojawić ma się ponad 8 tys. krzewów.

Przycinanie bylin przeprowadzone będzie na powierzchni ponad 6300 m2. Wykonuje się je nie tylko po to, aby usunąć martwe części roślin, ale przede wszystkim w celu ich zagęszczenia. Marzec to dobry okres na wykonanie takich czynności, zwłaszcza kiedy w rabacie bylinowej rosną także rośliny cebulowe. Wtedy cięcia przeprowadza się przed wzrostem cebulek, aby ich nie zniszczyć.

Nawożenie krzewów

Na przełomie marca i kwietnia rośliny są nawożone i podlewane. Te zabiegi stosowane są indywidualnie, w zależności od potrzeb. To dobry moment, by nawozić krzewy środkami z większą zawartością azotu w celu ich zasilenia i pobudzenia do wzrostu oraz kwitnienia.

Pielęgnacja i przegląd drzew

Wiosna to także czas pielęgnacji drzew. Warszawscy ogrodnicy uzupełniają korę w misach młodych drzew. W zależności od potrzeb także je nawożą. Monitorują ich stan zdrowia i planują harmonogram prac na najbliższe miesiące.

Podczas systematycznego przeglądu miejskiego drzewostanu ogrodnicy zwracają uwagę na to jak można poprawić warunki funkcjonowania danego drzewa, czy jest potrzeba wykonania cięć pielęgnacyjnych czy ograniczenia użytkowania terenu przy drzewie, założenia specjalnych wiązań czy zastosowania podpory.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024