Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Wniosek o świadczenie dla pomagających obywatelom Ukrainy wraz z kartą osoby przyjętej do zakwaterowania

Wniosek o świadczenie dla pomagających obywatelom Ukrainy wraz z kartą osoby przyjętej do zakwaterowania
16.03.2022, o godz. 15:02
czas czytania: około 2 minut
0

Projekt rozporządzenia MSWiA sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium RP w związku z działaniami wojennymi został w środę opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Rozporządzenie zostało przekazane do podpisu ministra i ma wejść w życie jeszcze dzisiaj. Poniżej znajduje się link do pobrania wspomnianego dokumentu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Jak napisano w projekcie, rozporządzenie określa wzór wniosku o świadczenie pieniężne dla pomagających uchodźcom z Ukrainy udzielając im zakwaterowania i zapewniając im wyżywienie. Zgodnie z zapisami wcześniejszego rozporządzenia, które we wtorek zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, osobom takim przysługuje świadczenie w maksymalnej wysokości 40 zł za osobę dziennie.

Co zawiera wniosek o świadczenie dla pomagających?

W załączniku do projektu rozporządzenia znalazł się wzór wniosku o przyznanie świadczenia. Znalazło się tam miejsce na dane wnioskodawcy oraz oświadczenie o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia osobie wskazanej w “karcie osoby przyjętej do zakwaterowania”. Karta ta jest załącznikiem do wniosku.

We wniosku oświadcza się również, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia; oraz nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia za najem, a także, że dane podane we wniosku są prawdziwe. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Pobierz wzór wniosku oraz kartę osoby przyjętej do zakwaterowania

Rozporządzenie ma wejść z dniem 16 marca 2022 r.

Wcześniej, we wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty. Zgodnie z dokumentem maksymalna wysokość wypłacanego świadczenia to 40 zł za osobę dziennie.

Komu przysługuje świadczenie?

Rozporządzenie to wynika z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z przepisami specustawy, każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane na jego wniosek, świadczenie pieniężne. Świadczenie takie będzie przysługiwało nie dłużej niż za okres 60 dni, ale w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia może być przedłużony.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2023