Woda z miejskich basenów, zamiast trafić do kanalizacji, posłużyła do umycia ponad 2 tys. km warszawskich ulic. Drugie życie dostało ponad 2,5 mln litrów wody, co oznacza oszczędność dla środowiska.

„W dobie zmian klimatycznych woda to szczególne dobro, dlatego robimy wszystko, aby ponownie ją wykorzystywać” – pisze w komunikacie stołeczny ratusz.

Jednym ze sposobów jest mycie stołecznych ulic z wykorzystaniem wody z basenów. W sumie ponownie wykorzystano 2,5 mln litrów wody.

Pływalnie zostają bez wody na czas przeglądów technicznych. W tym roku baseny były również zamykane wskutek obostrzeń związanych z epidemią. Woda z pięciu basenów nie trafiła do kanalizacji tylko do zmywarek, które umyły 2 tys. km warszawskich ulic.

W akcji uczestniczyły ośrodki z Pragi-Północ, Pragi-Południe, Woli oraz ze Śródmieścia. Do przepompowania wody niezbędna była pomoc strażaków, którzy dostarczyli szybkie pompy do opróżniania basenów. Zmywarki podjeżdżały na tankowanie 200 razy.

„Inicjatywa recyklingu wody przez służby oczyszczania miasta spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Warszawy” – informuje Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy. „W przyszłym roku planujemy ją powtórzyć” – dodaje.

1300 km warszawskich dróg jest sprzątanych na mokro co noc. Od wiosny do jesieni każda ulica jest oczyszczana przynajmniej raz w tygodniu.

Czytaj więcej

Skomentuj