Wodociągi Białostockie kontra Wody Polskie

Wodociągi Białostockie kontra Wody Polskie
PU
17.02.2022, o godz. 10:20
czas czytania: około 2 minut
0

Od roku trwa spór o podwyżkę opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Na taryfę zaproponowaną przez operatora nie zgodził się regulator rynku. Wody Polskie uznały, że skala podwyżki i jej powody jest nieuzasadniona. Impas trwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Po trzyletnim okresie obowiązywania taryf ustalonych w 2018 roku, Wodociągi Białostockie wystąpiły w lutym 2021 r. do prezesa Wód Polskich z wnioskiem o zatwierdzenie nowych stawek za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków – mówi Krzysztof Kita, rzecznik białostockiej spółki komunalnej.

Wzrost cen

Operator podwyżkę uzasadniał wzrostem cen energii, materiałów i innych czynników związanych z eksploatacją i utrzymaniem działalności, jak też kosztami inwestycji modernizacyjno-rozwojowych. Dlatego stawka za wodę miałaby wzrosnąć w I roku taryfowym (2021/2022) o 30 groszy, w II roku taryfowym (2022/2023) o 16 groszy i w III roku taryfowym (2023/2024) o 16 groszy. Z kolei taryfa za ścieki wzrosłaby w I roku taryfowym (2021/2022) o 42 grosze, w II roku taryfowym (2022/2023) o 16 groszy i w III roku taryfowym (2023/2024) o 15 groszy. Według Wód Polskich oznaczało to, -że Wodociągi Białostockie wnosiły o podwyżki wody dla mieszkańców o ponad 16% – z obowiązujących 3,95 zł/m3 do 4,61 zł w trzecim roku obowiązywania taryfy oraz ścieków o ponad 21% z obowiązujących 3,64 zł/m3 zł do 4,43 zł

2 x NIE

Takiego taryfikatora nie zaakceptował dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Wydał dwie decyzje odmowne (dn. 9.04.2021r i 18.06.2021r.).

– Ze względu na brak weryfikacji kosztów wynikających z inwestycji modernizacyjno-rozwojowych, nieprawidłowe zaplanowanie kosztów energii elektrycznej oraz kosztów zbiorowego odprowadzania ścieków o pomniejszenie ich wysokości o koszty związane z odprowadzaniem wód opadowych – mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

– Podwyżkę wymuszają wzrosty cen energii, paliwa, materiałów i innych składników niezbędnych w naszej działalności. Wniosek taryfowy prawidłowo ujmuje wszystkie jej elementy. Nawet po wcześniejszym zaakceptowaniu ceny za wodę i ścieki w Białymstoku wciąż miałyby najniższy poziom w skali kraju – mówi rzecznik Wodociągów Białostockich.

Odwołanie

Spółka złożyła odwołanie do organu II instancji, czyli prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Ten uchylił decyzję wydaną dyrektora RZGW w Białymstoku i zdecydował o ponownym rozpatrzeniu sprawy.

– Wniosek taryfowy jest ponowne analizowany przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej w Białymstoku. Postępowanie trwa – dodaje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Czas niestety biegnie nieubłaganie, właśnie mija rok od kiedy białostocka spółka rozpoczęła starania o nowe taryfy.

– W konsekwencji straty Wodociągów Białostockich nieustannie rosną. Kolejna negatywna decyzja w sprawie taryf wpłynie dramatycznie na naszą działalność. Konsekwencją może być wstrzymanie np. inwestycji sieciowych na terenie miasta, czy też innych tego typu działań, co odczują z pewnością również mieszkańcy – wylicza rzecznik wodociągów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024