- Przyjęte rozwiązania problemu zagospodarowania osadów ściekowych, oparte w zdecydowanej większości na suszeniu i termicznym przekształcaniu, są jak najbardziej słuszne i wobec wymogów zaadaptowanego prawa wspólnotowego jedynie możliwe - uważa dr inż. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Wykorzystanie osadów ściekowych w rolnictwie jest od pewnego czasu kwestionowane zwłaszcza ze względu na zawartość nieorganicznych i organicznych substancji zanieczyszczających, w tym śladowe ilości leków oraz hormonów. Z tego względu w Szwajcarii wprowadzono stopniowo zakaz wykorzystywania osadów ściekowych, które od roku 2008 muszą podlegać spalaniu.
W zeszłym tygodniu dokonano uroczystego odbioru gostyńskiej stacji uzdatniania wody po zakończeniu prac modernizacyjnych. Prace te wykonała firma HydroMarko z Jarocina. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 5 mln zł.
Dziś w Rudzie Śląskiej nastąpi podpisanie kontraktów na roboty budowlane, które będą realizowane w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, współfinansowanego w 65 % przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.
Podczas prac rewitalizacyjnych na płycie legnickiego Rynku, w sąsiedztwie Kamieniczek Śledziowych, ekipy remontowo-budowlne natrafiły na starą studnię.