Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystąpi do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o pozbawienie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie kompetencji do zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. W ocenie strony samorządowej w sprawach zatwierdzania cen za wodę i ścieki należy przywrócić poprzednie rozwiązania przyznające w tym zakresie kompetencje organom stanowiącym JST oraz regionalnym izbom obrachunkowym.
W ramach programu rozwoju retencji wody zgromadzone zostały środki o wartości blisko 41 mld zł. Taką informację przekazał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Planowana jest budowa 94 nowych zbiorników retencyjnych oraz 633 obiektów kształtujących retencję wody.
Co trzecia gmina w Polsce złożyła wniosek o zmianę taryf za wodę i ścieki z podwyżkami. Zaakceptowano 150 taryf, wzrost cen to maksymalnie 10 proc. na rok. W 376 przypadkach regulator nie zgodził się na proponowane ceny.
Związkowcy z sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w Wielkopolsce sprzeciwiają się masowemu negatywnemu rozpatrywaniu przez Wody Polskie wniosków spółek wod-kan o skrócenie okresu obowiązywania taryf i ustalenie nowych stawek. Ich zdaniem kryzys finansowy już niebawem przełoży się na zwolnienia pracowników i pogorszenie jakości usług świadczonych przez spółki.
Związki zawodowe działające w ostrowskim Wodkanie zapowiadają zdecydowane działania. W kwietniu 2022 r. ostrowska spółka złożyła wniosek o skrócenie obowiązywania okresu taryfowego. Wody Polskie, a konkretnie RZGW w Poznaniu, nie przychyliły się do wniosku. Powoduje to straty, które ponosi Wodkan PWiK S.A. Związkowcy protestują.