Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wody Polskie i prezydent Otwocka zarzucają nieprawidłowości wodociągom

Wody Polskie i prezydent Otwocka zarzucają nieprawidłowości wodociągom
ko
11.12.2018, o godz. 15:51
czas czytania: około 2 minut
0

Nieprawidłowości w przygotowaniu taryf, nieuzasadnione podwyżki i niegospodarność zarzucili dziś zarządowi Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz nowo wybrany prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Prezes Przemysław Daca podczas spotkania z dziennikarzami poinformował, że w trakcie weryfikacji wniosku taryfowego dla gminy i miasta Otwock oraz gminy Karczew, Wody Polskie nie zgodziły się na proponowane przed OPWiK podwyżki stawek za wodę i ścieki.

Przedsiębiorstwo prowadziło długoletnie inwestycje mimo braku Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych, znacznie podnosiło koszty płac dla swoich pracowników, stosowało tzw. subsydiowanie skrośne pomiędzy prowadzonymi rodzajami działalności gospodarczej i gminami oraz wprowadziło niezgodnie z przepisami (bez zatwierdzenia przez organ regulacyjny) zawyżone opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od 21 stycznia tego roku.

Sprawa w sądzie i RIO

– Od początku Otwock był bardzo problematyczny. Lokalne władze chciały mimo wszystko wprowadzić wyższe stawki za wodę i ścieki. Miasto z premedytacją odwoływało się od decyzji Wód Polskich, ale ostatecznie przegrało proces w sądzie administracyjnym. Pomimo kilkumiesięcznej walki medialnej i prawnej nie ugięliśmy się i udało się, by mieszkańcy nie ponosili odpowiedzialności za nieuzasadnione inwestycje poprzednich władz miasta – powiedział Przemysław Daca.

Wody Polskie zawiadomiły Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie o  nieprawidłowościach. Wszczęły też z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie nieprzestrzegania obowiązku przedstawienia taryfy organowi regulacyjnemu od 21 stycznia do chwili obecnej.

Podwyżki i szkolenia

W konferencji prasowej wziął udział nowo wybrany prezydent Otwocka Jarosław Margielski. Poinformował o wynikach audytu przeprowadzanego w OPWiK po powołaniu nowej rady nadzorczej spółki.

Audyt potwierdził stwierdzone przez Wody Polskie nieprawidłowości i wykazał inne uchybienia. Chodzi m.in. o podwyżki i premie dla pracowników, szczególnie w okresie tuż przed wyborami samorządowymi, bez pisemnego uzasadnienia i w wysokości nieadekwatnej do obowiązków oraz sytuacji ekonomicznej spółki.

– Dla ok. 135 pracowników, łącznie ze stażystami, w 2018 r. na nagrody wydano 3,4 mln zł. W 2017 r. kwota ta wyniosła 2,7 mln zł – powiedział Jarosław Margielski. Dodał, że nagrody uznaniowe wynosiły nawet 300 proc. wynagrodzenia brutto.

Zdaniem prezydenta OPWIK zlecało i opłacało szkolenia, w których nie uczestniczyli pracownicy wskazywani w opisach faktur, a także zawarło kosztowne umowy na obsługę prawną i finansowało nieuzasadnione działania promocyjne (zakup licencji na logo na okres 5 lat za 60 tys. zł).

Przedsiębiorstwo finansowało też kosztowną kampanię promocji marki, która nie była w żaden sposób uzasadniona, uważa prezydent. Chodzi tu o pomysł na ogólnopolską promocję wody z kranu pod nazwą “Domovita”.

Jest już nowy zarząd

Poprzedni prezes OPWiK Mieczysław Kostyra złożył rezygnację 26 listopada i sprawy na razie nie zamierza komentować.

Dzień później powołano nową prezes Annę Rozwadowską-Palarz, która w przesłanym nam oświadczeniu poparła zarzuty postawione przez Prezydenta Otwocka.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024