Liczące nieco ponad 7,5 tys. mieszkańców Staroźreby (woj. mazowieckie) to kolejna polska gmina, której grozi widmo bankructwa, a co za tym idzie, wykreślnie z mapy administracyjnej kraju.

Zadłużenie Staroźrebów (położonych w powiecie płockim) to ponad 25 mln zł. Na początku marca gmina musi spłacić 2,6 mln zł wykonawcy jednej z inwestycji.

W liście do mieszkańców wójt Kamil Groszewski przyznaje, że widmo bankructwa jest realne i prosi o wpłaty na rzecz gminnego budżetu. Zapewnia przy tym, że cięcia nastąpiły już w każdym “dziale i paragrafie gminnego budżetu”.

Prośba do mieszkańców

– Zwracam się do państwa z ogromną prośbą o udzielenie wspracia finansowego w realizacji szczytnego celu, jakim jest pomoc naszej „małej ojczyźnie” – napisał do mieszkańców Kamil Groszewski, który rządzi gminą od listopada 2018 r. – Nie chcę państwa łudzić obietnicami i nie ukrywam, że borykamy się  ogromnym zadłużeniem, które niestety w dalszej konsekwencji doprowadzi do rozpadu gminy Staroźreby.

Wójt prosi mieszkańców, by wszyscy na chwilę zapomnieli o realizacji własnych ambicji i aspiracji: – Wspomóżmy naszą gminę! Niech to będzie nasz wspólna, wspaniała inicjatywa – napisał.

Na razie na wskazane konto wpłynęło 30 tys. zł.

Winą za fatalny stan finansów wójt Groszewski obarcza swojego poprzednika, który rządził gminą Staroźreby przez 28 lat. Józef Stradomski te zarzuty odpiera i uważa, że finanse zostały w dobrej kondycji. Prośbę swojego następcy nazywa „uprawianiem dziadostwa”.

Gminy bankrutują

Taki los spotkał w 2019 r. gminę Ostrowice (woj. zachodniopomorskie). Jej tereny zostały wchłonięte przez sąsiednie samorządy: Drawsko Pomorskie i Złocieniec, a długi przejął Skarb Państwa.

Z ogromnymi problemami finansowymi borykają się ostatnio śląskie Świętochłowice. Dług miasta wynosi 102,6 mln zł (20 mln zł to niezapłacone faktury). Opiniująca budżet Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że ten przyjęty na 2019 r. jest „niemożliwy do spełnienia”. W poniedziałek, 25 lutego świętochłowiccy radni przyjęli aktualizację budżetu, a władze miasta – plan naprawczy.

W sumie zadłużenie polskich samorządów wynosi około 69 mld zł.

Źródło: samorzad.pap.pl, petronews.pl

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj