– Chcemy eliminować z naszego życia plastiki. Dlatego podczas rozpoczęcia kampanii serwujemy kawę w bambusowych kubeczkach – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
W ramach walki z plastikiem zrezygnuje z niego m.in. wrocławski maraton, a podczas festiwalu „Europa na widelcu” dania podawane będą na biodegradowalnych talerzach.
W ramach kampanii powstał także specjalny serwis, w którym można sprawdzić gdzie oddać niepotrzebne ubrania i zabawki czy zbędną żywność. Są tam też zamieszczone adresy lokali (sklepy, kawiarnie, restauracje), które realizują ideę zero waste.
Miasto daje przykład mieszkańcom
Używanie plastikowych opakowań będzie minimalizował też urząd miasta i instytucje miejskie. Ponadto w celu przeprowadzenia zajęć edukacyjnych wśród najmłodszych powstał pakiet 10 zajęć, w czasie których dzieci poznają praktyczne patenty na niemarnowanie. Podczas zajęć dzieci wyrobią w sobie nowe nawyki, co pozwoli zwrócić uwagę na problemem i wypracować skuteczne kreatywne ekorozwiązania.
Zobacz także >>> Miasto zakazuje plastiku. Koniec z jednorazowymi naczyniami na miejskich imprezach
Z kolei od maja na rachunkach od MPWiK zostanie zawarta informacja o parametrach jakości wody.
– Każdy, kto ma pewność, że instalacja w budynku jest w dobrym stanie może tę wodę pić bezpośrednio z kranu. Litr wody z kranu kosztuje mniej niż jeden grosz. W cenie półlitrowej butelki mamy ok. 200 l kranówki. Jeżeli zrezygnujemy z butelkowanej, do środowiska – tylko dzięki nam – trafi 20 kg mniej plastiku w ciągu roku – mówi Sylwia Majcher, dziennikarka i edukatorka.
Festiwale zero waste na wrocławskich osiedlach
Przedstawiciele wrocławskiego samorządu zachęcają też mieszkańców poszczególnych osiedli do udziału w festiwalu gotowania z resztek pt. „Osiedla nie marnują”. Na różnych osiedlach w czerwcu i w październiku wrocławscy szefowie kuchni pokażą wrocławianom potencjał sezonowych warzyw i owoców, zainspirują do wykorzystywania nieoczywistych składników w kuchni i nauczą jak nie marnować jedzenia.
Bardziej eko mają też być wrocławskie imprezy. Przykładowo Wrocławski Maraton, który odbędzie się we wrześniu, zrezygnuje z plastikowych kubków, biegacze będą spożywać wodę i izotoniki z naczyń z biodegradowalnych. Każdy z zawodników dostanie też koszulkę z logo #WrocławNieMarnuje.
Zobacz także >>> Kolejne miasto rezygnuje z plastiku. Będzie “butelkomat” i zakaz jednorazówek
Również w trakcie imprezy pt. „Europa na widelcu” dania podawane będą na biodegradowalnych talerzach. – To pierwsze nasze działania miasta wpisujące się w koncepcję zero waste, ale nie ostatnie. Przed nami jeszcze duża kampania informacyjna na temat oszczędzania deszczówki, o której będziemy informować w najbliższych tygodniach. Robimy to dla siebie i dla przyszłych pokoleń – dodaje Jacek Sutryk.
Komentarze (0)