1 / 3

Remonty kamienic, rewitalizacja podwórek, nowe centra aktywności lokalnej, ścieżki rowerowe i miejsca rekreacji, z których częścią mają zarządzać organizacje pozarządowe. Wrocław przedstawił program rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego i Nadodrza.

Najważniejszym punktem w planie jest zagospodarowanie nabrzeża przepływającej przez Wrocław Oławy. Powstaną tam trasy spacerowe, miejsca do rekreacji, tereny zieleni. Jak mówią przedstawiciele władz miasta, chcą tam przenieść model, który od lat sprawdza się w wielu miejscach Nadodrza.

Centra aktywności lokalnej, kulturalnej i edukacyjne powstaną przy ulicach Prądzyńskiego i Traugutta. W nowych salach będą organizowane m.in. spotkania, prezentacje i warsztaty. Obok zostaną wybudowane place zabaw. Miasto chciałoby, żeby tymi miejscami zarządzały, wyłonione w konkursie, organizacje pozarządowe.

Ok. 6,4 mln zł ma kosztować rewitalizacja czterech podwórek na Przedmieściu Oławskim. Zostaną tam nasadzone drzewa i krzewy, powstaną elementy małej infrastruktury. Miasto zamierza także wyremontować 10 lokali znajdujących się na parterach kamienic. To nieużywane pomieszczenia, których od lat nie udawało się wynająć.

Remont przejdzie w sumie kilkadziesiąt kamienic i budynków. – Ta część zadania wymagała aktywności wspólnot, czyli mieszkańców, którzy musieli postarać się o dofinansowanie prac z programów unijnych. Dzięki temu na Przedmieściu Oławskim wyremontowanych zostanie 15 kamienic, a na Nadodrzu 21 budynków – mówi Grażyna Adamska-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji, która realizuje program.

Te zadania zostaną w części dofinansowane przez miasto. W kolejnym konkursie bierze udział kolejne 47 wspólnot.

Przygotowania do częściowej rewitalizacji wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego i Nadodrza rozpoczęły się w 2012 r. Opracowano masterplan, prowadzono konsultacje z mieszkańcami. W międzyczasie miasto starało się o dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego dla województwa dolnośląskiego, z którego udało się pozyskać ponad 28 mln zł. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 50,5 mln zł.

Źródło: wroclaw.pl

Czytaj więcej

Skomentuj