Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wrocław. Tak zmieni się Bulwar Słoneczny. Rewitalizacja upamiętni przyznanie praw wyborczych kobietom

Wrocław. Tak zmieni się Bulwar Słoneczny. Rewitalizacja upamiętni przyznanie praw wyborczych kobietom
09.11.2020, o godz. 11:31
czas czytania: około 4 minut
0

Odnowienie fragmentu ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Drobnera we Wrocławiu i dedykowanie go kobietom jest inicjatywą z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To projekt przypominający o tym, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyznał prawa wyborcze kobietom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Spotykamy się dziś na Bulwarze Słonecznym z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że właśnie podpisaliśmy umowę na nową aranżację tego miejsca dla mieszkańców, a po drugie dlatego, że będzie to kolejne miejsce na mapie Wrocławia poświęcone kobietom. Mamy już Skwer Wrocławianek nieopodal ulicy Bernardyńskiej, a obecny tu z nami pan radny Dominik Kłosowski, złożył właśnie wniosek o nadanie jednemu z rond nazwy Rondo Praw Kobiet – powiedział w piątek 6 listopada prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Bulwar Słoneczny ma być miejscem poświęconym historii przyznawania praw wyborczych kobietom w Polsce i na świecie. To projekt, który został zainicjowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania praw wyborczym kobietom. We Wrocławiu mocno to akcentowaliśmy, jednak aktualnie w kontekście społeczno-politycznym to, co teraz robimy, nabiera szczególnego znaczenia. Kobiety w Polsce walczą o swoje podstawowe prawa, już nie tylko prawa wyborcze, ale podstawowe wartości, o których w trakcie swoich przemarszów sygnalizują. Wspieram je w tej walce i bardzo się cieszę, że akurat teraz przystępujemy do realizacji tego projektu – dodał Jacek Sutryk.

Duży potencjał rekreacyjny

Bulwar Słoneczny to bardzo atrakcyjny teren nad Odrą, a sąsiedztwo Ostrowa Tumskiego i wysp Odrzańskich tylko podkreśla jego rekreacyjny potencjał.

– Chcemy go wykorzystać zagospodarowując na nowo cały obszar na odcinku 370 m od skrzyżowania z ul. H Probusa a placem Bema. Chodnik o powierzchni 551 m2 zostanie wyremontowany, a ponad 300 m odcinek ścieżki rowerowej będzie wyróżniony innym rodzajem nawierzchni. Nasadzenia zieleni i meble miejskie stworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie i obchodzonym dwa lata temu okrągłym jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce – mówi dyrektor ds. technicznych w ZDIUM Grażyna Wojewódzka.

Upamiętnienie przyznania praw wyborczych kobietom

W chodniku zamontowane zostaną łącznie 162 płyty – 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. W centralnej części pojawi się płyta o średnicy ok. 1,5 m, upamiętniająca 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w naszym kraju. Płyty będą ułożone w sposób chronologiczny, rozpoczynając od strony pl. Bema w kierunku ul. Henryka Probusa.

Jako pierwsze znajdą się kraje, które najwcześniej wprowadziły prawa wyborcze, m.in. Finlandia (1906) i Dania (1908), a wkrótce po nich Polska (1918), której tablica znajdzie się za małym rondem zaplanowanym w bliskim sąsiedztwie placu Bema. W centrum ronda zostanie zamontowana specjalna duża okrągła tablica. Stanowiące komplet 162 tablice ze stali nierdzewnej z nazwami państw i datami zostaną przytwierdzone w sposób stały do podłoża.

Nowa aranżacja przestrzeni

Nowa aranżacja bulwaru zakłada instalację dwóch łukowatych siedzisk z betonu architektonicznego, 4 ławek i 3 koszy na śmieci oraz skomponowanie i nasadzenie nowej zieleni : 55 drzew (29 lip srebrzystych, 6 brzóz brodawkowatych, 11 brzóz pożytecznych i 9 grusz drobnoowocowych), 1157 krzewów oraz 1500 mkw. trawnika.

Na całym rewitalizowanym odcinku pojawi się również nowe oświetlenie (stylizowane 3 latarnie). Chodnik będzie zbudowany częściowo z płyt betonowych, częściowo z płyt granitowych i kostki granitowej. Placyk z okrągłą tablicą ma zaprojektowaną nawierzchnię w kostce granitowej, która będzie cięta i łupana, a przez to przyjazna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych, podobna do tej na wózkostradzie na wrocławskim rynku. Prace potrwają do końca maja 2021 r. Ich koszt to niespełna 1,6 mln zł.

Będzie kolejna inicjatywa wspierająca prawa kobiet?

Z kolejną inicjatywą, wpierającą prawa kobiet wyszedł Dominik Kłosowski, wrocławski radny, który proponuje, aby rondo przy ul. Szybowcowej nosiło nazwę Rondo Praw Kobiet. Wniosek został już złożony.

– Prawa kobiet są fundamentalną wartością nowoczesnego, otwartego społeczeństwa. Równość w sferze ekonomicznej, zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji i przemocy, zapewnienie praw reprodukcyjnych to wartości, które powinny łączyć wszystkie pokolenia Polaków. W 1918 roku odradzająca się Polska stanęła w awangardzie walki o prawa kobiet – walce równie aktualnej w roku 2020, którą możemy zobaczyć dziś na ulicach Wrocławia i całej Polski. Dlatego zdecydowałem się wesprzeć prawa kobiet i tym samym wyszedłem z inicjatywą, aby jedno z rond we Wrocławiu nosiło imię Praw Kobiet. Chcę przypomnieć, że prawa kobiet są prawami człowieka – dodaje Dominik Kłosowski, radny miejski Wrocławia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024