1 / 2

We Wrocławiu nie tylko zarząd zieleni miejskiej zajmuje się drzewami i krzewami. O zieleń na wrocławskich skwerach i podwórkach dbają także zarządcy gminnych nieruchomości.

Tak jest m.in. w przypadku zarządu zasobu komunalnego, który w najbliższych dniach podpisze nowe umowy na pielęgnację drzew i krzewów zdobiących miejskie tereny i podwórka. Jednostka rozstrzygnęła już przetargi. W ciągu najbliższego roku wyda na to zadanie blisko 530 tys. złotych.

Ponad 3,5 tys. drzew i krzewów

Zarząd zasobu komunalnego pod swoją opieką posiada obecnie ponad 3,5 tysiąca drzew i krzewów. Rosną one głównie na podwórkach i terenach przylegających do gminnych budynków. W ramach nowych umów profesjonalne firmy będą realizowały przeglądy tzw. prześwietlenia koron drzew, usuwały suche i połamane gałęzie oraz posusz i jemioł, a także prowadziły korekty koron tak, aby zapewnić właściwy dostęp do ścian i dachów budynków.

– Te umowy pozwolą nam skutecznie zadbać o zieleń, która ozdabia nasze podwórka i zielone tereny zlokalizowane w 13 rejonach miasta. Pozwolą również poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. W sytuacji zwisających lub połamanych gałęzi, będziemy mogli je szybko i profesjonalnie usunąć – wyjaśnia Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Każdego roku wiosną i jesienią, ZZK zleca również nasadzenia drzew i krzewów na terenach, którymi zarządza. W 2020 roku tylko z tytułu kompensacji i wyrównania posadzono 117 drzew i 654 sztuk krzewów ozdobnych. Do tej puli należy doliczyć dziesiątki nowych drzew i setki krzewów, które pojawiły się na wrocławskich podwórkach w ramach rewitalizacji.

Kilkaset tys. złotych na nasadzenia i pielęgnację

Na nasadzenia i pielęgnację zieleni spółka Wrocławskie Mieszkania przeznaczy w najbliższych latach kwotę prawie 340 tys zł. Dzięki temu na podwórkach i skwerach zarządzanych przez WM pod koniec roku pojawiła się nowa zieleń. W sumie nasadzono 212 drzew oraz 21 krzewów.

– Nasadzenia kosztowały prawie 220 tys zł, pozostała wartość zlecenia realizowana w latach 2021-23 to prace pielęgnacyjne. Najwięcej nowych nasadzeń pojawiło się w rejonie Placu Grunwaldzkiego i na Południu miasta, co nie oznacza, że na innych osiedlach nowe drzewa i krzewy się nie pojawią – zaznacza Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Te działania to kolejne nasadzenia obok tych realizowanych równolegle przez Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, który w 2020 roku posadził we Wrocławiu 2 tys. 944 drzew, 69,7 tys. krzewów i ponad 10 tys. pnączy, co wraz z bylinami, trawami ozdobnymi i kwiatami daje prawie 329 tys. nasadzeń.

Czytaj więcej

Skomentuj