Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wyłowiono 105 ton śniętych ryb z jeziora Dzierżno Duże i z Kanału Gliwickiego

Wyłowiono 105 ton śniętych ryb z jeziora Dzierżno Duże i z Kanału Gliwickiego
R.G./PAP
19.08.2024, o godz. 10:19
czas czytania: około 2 minut
0

Jak zapewniła wczoraj (niedziela, 18 sierpnia br.), w mediach społecznościowych, minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, sytuacja na Odrze i w jeziorze Dzierżno Duże jest trudna, ale pod kontrolą. Szefowa resortu, wraz z wiceminister Urszulą Zielińską, od niedzielnego poranka były na miejscu i monitorowały sytuację.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 KOMPLEKSOWA DSK [05.08-03.09.24]

Jak podała minister Hennig-Koska prace prowadzone pod nadzorem resortu zmierzają do tego, by ognisko złotej algi nie przedostało się do Odry, a straty na Dzierżnie Dużym zostały zminimalizowane.

Już ponad 105 ton śniętych ryb

Przypomnijmy, że wysokie stężenie złotej algi na początku sierpnia odnotowano w jeziorze Dzierżno Duże, a także IV sekcji Kanału Gliwickiego, która jest korytarzem dla rzeki Kłodnicy.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało, że dotąd wyłowiono stamtąd ponad 105 ton śniętych ryb.

Zastosowano nadtlenek wodoru

Pod nadzorem MKiŚ przeprowadzono też eksperyment polegający na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do Kłodnicy.

Zastosowanie tej substancji miało zmniejszyć populację złotej algi, a co za tym idzie, spowodować jej mniejsze przedostawanie się do Odry, której dopływem jest Kłodnica. W rzece nie ma bowiem możliwości zatrzymania złotej algi za pomocą systemu śluz, jak w przypadku Kanału Gliwickiego.

Resort środowiska w swoim komunikacie wskazał, że nadtlenek wodoru jest wykorzystywany m.in. do zwalczania glonów z gatunku sinic, neutralizacji ścieków i oczyszczania wody. Do walki z zakwitem złotej algi zastosowano go w jeziorach w Wielkiej Brytanii.

Rozkład bez produktów ubocznych

Jak podaje MKiŚ, zaletą nadtlenku wodoru jest fakt, że rozkłada się on w wodzie na tlen i wodę, nie pozostawiając żadnych produktów ubocznych, które mogłyby się akumulować w środowisku. Stąd też jest on eksperymentalnie stosowany w różnych warunkach wodnych, w tym w jeziorach. 

W Polsce metoda ta była sprawdzana w warunkach laboratoryjnych i terenowych w 2023 r. Przy zastosowaniu 40 miligramów H2O2 na litr wody uzyskano 97-proc. spadek populacji złotej algi.

Nadtlenek wodoru w walce ze „złotą algą”. Działania IOŚ i GDOŚ

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b webinarium wod-kan [02.08-02.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinarium kontrole [12.08-26.09.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024