Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wyniki badań zanieczyszczeń z Ołowianki. Inspektorzy WIOŚ prowadzą działania

Wyniki badań zanieczyszczeń z Ołowianki. Inspektorzy WIOŚ prowadzą działania
PU
19.01.2023, o godz. 13:18
czas czytania: około 2 minut
0

Są wyniki badań w sprawie zanieczyszczeń ropopochodnych na przepompowni Ołowianka. Jak informuje gdański WIOŚ, wyniki wskazują na 90 proc. zgodności z olejami smarowymi i 85 proc. zgodności z nierozpuszczalnymi solami wyższych kwasów tłuszczowych. Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ prowadzą w tej sprawie czynności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wyniki badań przeprowadzonych przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ w Gdańsku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska otrzymał w środę, 18. stycznia. Chodzi o sprawę zgłoszenia, które WIOŚ w Gdańsku otrzymał w nocy 5. stycznia 2023 roku.

Substancje ropopochodne

Gdańskie Wodociągi S.A. poinformowały wówczas inspektorat o dużych ilościach substancji ropopochodnych. Aby nie dopuścić do dalszego zanieczyszczenia, zostały one zatrzymane na kolektorze przepompowni Ołowianka. Wstępne ustalenia mówiły o tym, że do nielegalnego zrzutu mogło dojść w dzielnicach Zaspa lub Wrzeszcz Dolny. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pochodzenie i rodzaju odpadu

– Zgodnie z otrzymanym sprawozdaniem wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co do ewentualnego pochodzenia i rodzaju badanej substancji, jednakże wykazują około 90% zgodności z olejami smarownymi oraz 85% zgodności z nierozpuszczalnymi solami wyższych kwasów tłuszczowych. Według sprawozdania badana substancja jest mieszaniną składającą się z długołańcuchowych węglowodorów alifatycznych i dodatkowych zanieczyszczeń pochodzących pierwotnie z odpadu, jak również z systemu kanalizacji – informuje dr inż. Edyta Witka-Jeżewska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Trwa dochodzenie

Nadal prowadzone są czynności przez inspektorów Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Swoje dochodzenie prowadzi również Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, do której wpłynęły dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Jedno złożyli pracownicy WIOŚ w Gdańsku, drugie pracownicy Gdańskich Wodociągów. Dochodzenie prokuratury dotyczy przestępstwa z art. 183 § 1 kodeksu karnego, polegającego na usuwaniu odpadu płynnego poprzez wprowadzenie go do kolektora ściekowego. Prokuratorzy zbierają dokumenty, przesłuchują świadków, żeby ustalić jakiego rodzaju odpad wpuszczono do kanalizacji i skąd mógł on pochodzić.


Przestępstwa przeciwko środowisku. Oto aktualny katalog czynów zabronionych wraz z konsekwencjami


 

Szkolenie on-line już 20 lutego:

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole [GOSPODARKA ODPADAMI]

sprawdź szczegóły

www.kontrole.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024