Wyniki badań zanieczyszczeń z Ołowianki. Inspektorzy WIOŚ prowadzą działania

Wyniki badań zanieczyszczeń z Ołowianki. Inspektorzy WIOŚ prowadzą działania
PU
19.01.2023, o godz. 13:18
czas czytania: około 2 minut
0

Są wyniki badań w sprawie zanieczyszczeń ropopochodnych na przepompowni Ołowianka. Jak informuje gdański WIOŚ, wyniki wskazują na 90 proc. zgodności z olejami smarowymi i 85 proc. zgodności z nierozpuszczalnymi solami wyższych kwasów tłuszczowych. Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ prowadzą w tej sprawie czynności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wyniki badań przeprowadzonych przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ w Gdańsku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska otrzymał w środę, 18. stycznia. Chodzi o sprawę zgłoszenia, które WIOŚ w Gdańsku otrzymał w nocy 5. stycznia 2023 roku.

Substancje ropopochodne

Gdańskie Wodociągi S.A. poinformowały wówczas inspektorat o dużych ilościach substancji ropopochodnych. Aby nie dopuścić do dalszego zanieczyszczenia, zostały one zatrzymane na kolektorze przepompowni Ołowianka. Wstępne ustalenia mówiły o tym, że do nielegalnego zrzutu mogło dojść w dzielnicach Zaspa lub Wrzeszcz Dolny. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pochodzenie i rodzaju odpadu

– Zgodnie z otrzymanym sprawozdaniem wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co do ewentualnego pochodzenia i rodzaju badanej substancji, jednakże wykazują około 90% zgodności z olejami smarownymi oraz 85% zgodności z nierozpuszczalnymi solami wyższych kwasów tłuszczowych. Według sprawozdania badana substancja jest mieszaniną składającą się z długołańcuchowych węglowodorów alifatycznych i dodatkowych zanieczyszczeń pochodzących pierwotnie z odpadu, jak również z systemu kanalizacji – informuje dr inż. Edyta Witka-Jeżewska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Trwa dochodzenie

Nadal prowadzone są czynności przez inspektorów Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Swoje dochodzenie prowadzi również Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, do której wpłynęły dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Jedno złożyli pracownicy WIOŚ w Gdańsku, drugie pracownicy Gdańskich Wodociągów. Dochodzenie prokuratury dotyczy przestępstwa z art. 183 § 1 kodeksu karnego, polegającego na usuwaniu odpadu płynnego poprzez wprowadzenie go do kolektora ściekowego. Prokuratorzy zbierają dokumenty, przesłuchują świadków, żeby ustalić jakiego rodzaju odpad wpuszczono do kanalizacji i skąd mógł on pochodzić.


Przestępstwa przeciwko środowisku. Oto aktualny katalog czynów zabronionych wraz z konsekwencjami


 

Szkolenie on-line już 20 lutego:

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole [GOSPODARKA ODPADAMI]

sprawdź szczegóły

www.kontrole.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024