Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Wysokie ceny za wywóz śmieci dobijają przedsiębiorców

Wysokie ceny za wywóz śmieci dobijają przedsiębiorców
mp
02.04.2020, o godz. 15:51
czas czytania: około 2 minut
0

W Tarnowie zdecydowano, że każda firma będzie musiała zadbać o wywóz odpadów we własnym zakresie. Niesie to za sobą dodatkowe koszty dla przedsiębiorców, którzy i tak ledwo wiążą koniec z końcem ze względu na panującą epidemię koronawirusa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Koronawirus coraz dotkliwiej dopada polskie biznesy. Tak jest też w Tarnowie, choć tu przyczyna może być znacznie większa ponieważ od 1 kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące utrzymania porządku i czystości w gminach.

Nowe zasady zmuszają samorządy do zwiększenia stawek dla mieszkańców za opłaty wywozu śmieci. W Tarnowie do kasy samorządu trzeba by było dopłacać nawet 8 mln zł. Dlatego też miasto zrezygnowało ze zlecania usług komunalnych firmom zewnętrznym. Zdecydowano, że każdy przedsiębiorca musi sam zorganizować sobie wywóz śmieci.

Takie działanie powoduje wzrost kosztów dla właścicieli firm, jednego z tarnowskich restauratorów taka dopłata wyniosłaby nawet 300 zł miesięcznie. Tarnowska właścicielka sklepów spożywczych szokuje stwierdzeniem, że, po wprowadzonych w mieście zmianach, koszty wywozu śmieci wzrosną u niej z 450 zł na 12 000 zł miesięcznie.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela ratunek dla przedsiębiorców widzi w pomocy ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który miałby się przeciwstawić praktykom zawyżania cen ze strony firm zajmujących się odpadami.

Z firm, które nie znalazły sobie odbiorcy na własną rękę śmieci będzie wywoziło miasto.  Ono jednak także znacznie podwyższyło stawki za te usługę. Radni ustalili ceny do wysokości 600 zł za metr sześcienny odpadów segregowanych i 1200 zł za metr odpadów zmieszanych. Wiadomość o takich podwyżkach spotkała się z ostrą reakcją mieszkańców, co spowodowało pracę nad uchwałą, która ma zmniejszyć planowane stawki odpowiednio do 400 zł za odpady posegregowane i 800 zł za odpady zmieszane.

Epidemia nie upoważnia do nieracjonalnej gospodarki odpadami

Źródło: Gazeta Krakowska

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024