Do końca maja przyszłego roku nieopodal zabrzańskiego osiedla Janek ma powstać „sportostrada” – długa na 850 m i szeroka na 3,5 m gładka, leśna, oświetlona droga dla amatorów sportów ruchowych. We wtorek władze miasta podpisały umowę na realizację przedsięwzięcia.

Jak poinformował PAP rzecznik zabrzańskiego magistratu Dawid Wowra, warta 908 tys. zł inwestycja zostanie wykonana w tamtejszym Parku Powstańców Śląskich, rozpoczynając się u zbiegu ulic Sportowej i Rogera, i wiodąc najpierw przez las, a potem między ogródkami działkowymi i znów odcinkiem w lesie.

Obecnie istnieje tam droga o charakterze wewnętrznej z mocno zniszczoną nawierzchnią asfaltową. Prace obejmą rozbiórkę dotychczasowej konstrukcji drogi, wykonanie nowej podbudowy z ujednoliceniem szerokości do 3,5 m i wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni z warstwą ścieralną z betonu asfaltowego.

Inne prace będą wiązały się z wykonaniem nowych zjazdów, czyszczeniem i profilowaniem rowów, wymianą uszkodzonych przepustów, wykonaniem miejsc rekreacji – zatok z ławkami i koszami na śmieci, montażem oświetlenia, a także innych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wowra zastrzegł, że analogiczna inwestycja została zgłoszona przez mieszkańców do jednej z ostatnich edycji budżetu obywatelskiego. Ponieważ jednak jej zweryfikowana wycena trzykrotnie przekroczyła kwotę dostępną do wykorzystania w poszczególnych dzielnicach, miasto zdecydowało się zrealizować ją jako inwestycję własną.

Rzecznik podał też, że zadanie „Przebudowa istniejącej drogi wewnętrznej na ciąg pieszo-rowerowy wraz z budową oświetlenia w ramach zadania “Sportostrada Zabrzańska” zostanie zrealizowane w ramach utworzonego zadania budżetowego “Zabrzańskie trasy rowerowe”. Umowny termin zakończenia robót to 31 maja 2021 r.

Czytaj więcej

Skomentuj