Reklama

envicon 2023 ad1a

Zabrze zamawia budowę dworca autobusowego

Zabrze zamawia budowę dworca autobusowego
PAP/jw
03.02.2022, o godz. 11:18
czas czytania: około 2 minut
0

Przetarg na budowę mniejszego z dwóch dworców autobusowych w Zabrzu, do których pozyskano unijne dofinansowanie, ogłosił w środę miejscowy samorząd. Poprzednie postępowanie na budowę dworca w dzielnicy Rokitnica unieważniono - wybrany wykonawca odstąpił od podpisania umowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zabrzański samorząd nazywa obie inwestycje “centrami przesiadkowymi”. W opublikowanym pod koniec października 2020 r. dwuczęściowym przetargu oba obiekty: większy w centrum, przy ul. Goethego i mniejszy, w Rokitnicy przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia, chciało budować tych samych sześciu wykonawców.

Ciąg dalszy postępowania

W sierpniu ub. roku magistrat wybrał najkorzystniejsze oferty: dla obiektu w centrum złożoną przez NDI, a dla mniejszego dworca w Rokitnicy – Budimeksu. Z NDI wartą 54,7 mln zł umowę podpisano w połowie grudnia ub. roku. Drugą część przetargu na początku br. unieważniono wyjaśniając, że wykonawca odstąpił od podpisania umowy; jednocześnie upłynął termin związania wszystkich ofert.

W tej sytuacji zabrzańska Jednostka Gospodarki Nieruchomościami ogłosiła w środę nowy przetarg na budowę obiektu w dzielnicy Rokitnica – z terminem otwarcia ofert 16 lutego.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zabrzańskiego samorządu przy ul. Goethego przewidziano budowę obiektu o pow. ok. 10,4 tys. mkw. z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem P&R oraz poczekalnią i punktami usługowymi. W Rokitnicy zaplanowano perony otwarte, niewielki parking zewnętrzny oraz obiekt o pow. 276 m kw. (poczekalnię i drobne usługi).

Stacje ładowania, Kiss&Ride, mała architektura

W obu miejscach dostępne mają być stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktura towarzysząca (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R). Przewidziano przebudowę okolicznych dróg i sieci infrastruktury.

Miasto oszacowało obejmujący oba nowe obiekty unijny projekt na 119,5 mln zł. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 to 96,4 mln zł. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dworzec w centrum miałby powstać do końca kwietnia 2023 r., a w Rokitnicy – do końca listopada 2022 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2023