Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Zakaz wjazdu w ścisłym centrum miasta. Ulica zamieni się w zielony deptak

Zakaz wjazdu w ścisłym centrum miasta. Ulica zamieni się w zielony deptak
25.02.2020, o godz. 10:54
czas czytania: około 2 minut
1

Ulica Dworcowa w Katowicach staje się deptakiem miejskim - to następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Przebudowa ul. Dworcowej to kolejny element metamorfozy śródmieścia, która polega na odzyskaniu przestrzeni dla pieszych.

– Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian w centrum miasta w zakresie polityki parkingowej, a także na ul. Dworcowej, która staje się deptakiem miejskim. Od wtorku wygrodzona i objęta pracami będzie już cała ul. Dworcowa – począwszy od ul. Św Jana aż do ul. Tylnej Mariackiej, co oznacza całkowity brak możliwości wjazdu w ten rejon samochodem. Dla pieszych natomiast zostaną wytyczone korytarze zapewniające możliwość przejścia – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

– To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Codziennie do Katowic wjeżdża ponad 120 tys. samochodów spoza miasta. Dlatego ograniczanie ruchu kołowego w Śródmieściu jest ważne dla mieszkańców – podkreśla prezydent. Na przebudowanym deptaku pojawi się zieleń i mała architektura. Zgodnie z głosami mieszkańców ulica Dworcowa zostaje zamknięta dla ruchu pojazdów, nasadzone zostaną 54 drzewa, zostanie zmieniona nawierzchnia oraz zamontowane zostaną nowe ławki i oświetlenie.

We wcześniejszych latach wyłączono z ruchu ul. Mariacką, która jest dziś popularnym deptakiem i lokalizacją wielu restauracji, pubów i klubów, a także ul. Bankową, która przebiega między budynkami Uniwersytetu Śląskiego i oddanie jej we władanie studentom – o co od kilku lat nalegał m.in. samorząd studencki. Rozważane jest także podobne rozwiązanie przy siedzibie Politechniki Śląskiej przy ul. Krasińskiego.

Wartość przebudowy to 15,58 ml zł.  Prace zakończą się w trzecim kwartale tego roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Kierowca

Komentarz #48211 dodany 2020-03-23 09:52:38

Pytanie: co miasto robi aby ułatwić życie kierowcom poszukującym parkingu?

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024