Władze Olsztyna sprzedały Olsztyński Zakład Komunalny prywatnej spółce Eco-ABC po znacznie niższej cenie początkowej. Od czasu wybudowania RIPOK-u spółka stała się nierentowna, stąd radni Olsztyna podpisanie umowy uznali za sukces.

Plan sprzedaży OZK pojawił się już parę lat temu i od tego czasu różni oferenci składali swoje oferty, jednak w ostatecznych negocjacjach wzięli udział tylko przedstawiciele spółki Eco-ABC, czyli podmiotu zajmującego się utylizacją odpadów medycznych oraz spalania biomasy.

Miasto początkowo chciało zarobić na sprzedaży swojego zakładu co najmniej 13 mln zł, ale spółkę sprzedano za 8 mln zł. Umowę podpisano 30 czerwca.

Władze miasta mimo zdecydowanie niższej kwoty od oczekiwanej uznały sprzedaż Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego za sukces. Swój optymizm argumentują tym, że OZK po zmianach w przepisach dotyczących ochrony środowiska i stworzeniu RIPOK, czyli Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych na bazie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, przestał być rentowny.

Na nic zdawały się plany naprawcze, a zakład często mierzył się z awariami, m.in. instalacji do utylizacji odpadów medycznych, gdzie przez pewien czas w Olsztynie składowano tony niezutylizowanych odpadów medycznych.

W pewnym momencie zabrakło pieniędzy na uporanie się z licznymi problemami trapiącymi spółkę. Stąd zaczęło się wygaszanie jej działalności i stopniowa wyprzedaż.

Nie wszystkim spodobała się sprzedaż spółki. Mimo, że pieniądze trafią na sfinansowanie innej inwestycji – remontu Uranii – to jednak słyszy się głosy niezadowolenia. — Miasto wyprzedaje swój majątek, zamiast zarabiać na nim pieniądze. Prywatne firmy zaczną nam dyktować w Olsztynie ceny swoich usług — ripostował radny Jarosław Babalski.

Eco-ABC zapewnia, że majątek OZK trafił w dobre ręce, ponieważ 28 letnie doświadczenie firmy daje gwarancję unowocześnienia OZK i podniesienia sprawności odzyskania ciepła przekazywanego do sieci cieplnej Olsztyna — mówi Jakub Nowak, dyrektor handlowy Eco-ABC.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. czuję tu jakiś wałek na odległość… . W dobie wzrostu cen i marż w GO sprzedawać spółkę komunalną wybudowaną za publiczne pieniądze aby wyremontować obiekt Uranię w Olsztynie? Igrzyska zamiast chleba.

  2. hahaahhhhh w Olsztynie juz chyba po 30 latach zostały tylko jakies miejskie M… Wałek Bolek i Kaczychy zrobily porzadeczek przez 30 lat

Skomentuj