Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Zamieszanie wokół rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów. Katowickie władze zapowiadają odstąpienie od umowy

Zamieszanie wokół rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów. Katowickie władze zapowiadają odstąpienie od umowy
R.G.
05.07.2022, o godz. 12:20
czas czytania: około 4 minut
0

Zlecające wykonanie inwestycji katowickie władze miejskie zwracają uwagę na brak właściwego wdrażania i aktualizacji harmonogramu prac. Problemem jest też brak skutecznego kontaktu z realizującą zadanie architektoniczną pracownią. W grę wchodzi więc odstąpienie od umowy i umowna kara.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Do ważniejszych inwestycji realizowanych obecnie w Katowicach należy kompleksowa rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów w Szopienicach. Rodzi to nadzieje na powstanie tam atrakcyjnego i funkcjonalnego zakątka. Niestety nie wszystko przebiega zgodnie z planem.

Architekci nie wywiązują się z umowy?

Jak stwierdza w oficjalnym komunikacie z dnia 5 lipca 2022 r,, reprezentująca miejskie władze Katowicka Agencja Wydawnicza: „Wykonawca dokumentacji technicznej dla rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów w Szopienicach – wyłoniona w przetargu GPVT Pracownia Architektoniczna s.c. – nie wywiązuje się z umowy i nie przestrzega uzgodnionego harmonogramu. GPVT Pracownia Architektoniczna do tej pory nie wykonała również większości z powierzonych zadań. Stąd też zdecydowano się odstąpić od umowy. Konieczny będzie wybór innego projektanta. Mimo to metamorfoza Doliny już trwa. Niedługo nad stawem Morawa zacznie powstawać plaża oraz specjalna przestrzeń rekreacyjna”.

Aż 150 rewitalizowanych hektarów

Przypomnijmy, że Dolina Pięciu Stawów – obejmująca staw Morawa, a także Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III – to atrakcyjny przyrodniczo teren o powierzchni ponad 150 hektarów. Licznie odwiedzają go mieszkańcy Katowic, co sprzyja różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu – od plażowania, przez jazdę na rowerze, po bieganie czy wędkowanie.

Natomiast celem planowanej rewitalizacji, z uwzględnieniem naturalnego charakteru tej  przestrzeni, jest uczynienie tego miejsca jeszcze bardziej atrakcyjnym i bezpiecznym dla spędzania wolnego czasu. Modernizacja obejmuje m.in. powstanie infrastruktury kąpieliskowej, drogi rowerowej, promenady czy pomostów wędkarskich. Natomiast za opracowanie dokumentacji technicznej dla projektu miał odpowiadać wyłoniony w przetargu wykonawca, czyli wyżej wspomniana GPVT Pracownia Architektoniczna s.c.

Nie wykonano szeregu działań

– Do tej pory wykonawca powinien się wykazać realizacją szeregu zadań wyznaczonych w umowie, obejmujących m.in. sprawy terenowo-prawne, dokumentację hydrologiczną, wykonanie odwiertów według projektu, badania fizykochemiczne wody i osadów dennych, wystąpienie o decyzję środowiskową, wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, wykonanie mapy do celów projektowych, przekazanie wstępnej dokumentacji budowlanej – wyjaśnia Andrzej Hołda, prezes Zarządu Spółki Katowickie Inwestycje S.A., która jest pełnomocnikiem miasta ds. inwestycji.

– Tak się jednak nie stało. Wykonawca nie realizuje projektu zgodnie z harmonogramem inwestycji i nie wywiązuje się z powierzonych mu zadań. Ponadto nie reaguje na kierowane do niego pisma oraz wezwania, a jeśli już odpowiadał na korespondencję, to czynił to wybiórczo. Co ciekawe, mimo problemów z realizacją prac nie aktualizował harmonogramu rzeczowo-finansowego. Zaktualizowany harmonogram złożył dopiero w odpowiedzi na skierowane do niego w kwietniu br. pismo. Tymczasem powinien uczynić to już kilka miesięcy wcześniej. Był wzywany do tego od stycznia, mimo że zgodnie z umową powinien aktualizować harmonogram samodzielnie, gdy tylko przestanie on się pokrywać z rzeczywistymi działaniami – podkreśla prezes Hołda.

Będzie nowe postępowanie?

Stąd też zdecydowano o odstąpieniu od umowy. Jak zapewniają katowickie instytucje, pozwoli to przeprowadzić nowe postępowanie w ramach prawa zamówień publicznych. Dodatkowo, uwolni to zabezpieczone na prace środki.

Dodajmy też, że miasto nie realizowało żadnych płatności na rzecz GPVT Pracownia Architektoniczna s.c., jednak musiało zamrozić tę kwotę. Natomiast po odstąpieniu od umowy zarezerwowane pieniądze będzie można przeznaczyć na inne prace związane z tym projektem.

Możliwa umowna kara

Jednocześnie władze miejskie Katowic zapowiadają, że będą domagać się od wykonawcy zapłaty w postaci kary umownej.

Jak zapewniają przedstawiciele Katowickiej Agencji Wydawniczej, mimo trudności odnotowano już pierwsze efekty i trwają przygotowania do kolejnych prac w Dolinie Pięciu Stawów. Jest tak ponieważ konieczność odstąpienia od umowy i przeprowadzenia nowego postępowania nie oznacza, że na terenie Doliny nic się nie dzieje.

W informacji KAW Sp. z o.o. z 5 lipca br. czytamy, że: „Teren już się zmienia, niezależnie od problemów ze spółką GPVT Pracownia Architektoniczna s.c. 11 czerwca odbyło się tam uroczyste otwarcie nowej stanicy wodnej 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego, położonej przy południowym brzegu stawu Morawa. Inwestycja za ponad 6,5 mln zł brutto dotyczyła nie tylko wybudowania nowego obiektu, ale również zagospodarowania terenu. Powstały alejki wraz z oświetleniem, keja, pomost, infrastruktura kąpielowa czy miejsce do grillowania. Tym samym przed harcerzami otworzył się szereg nowych możliwości na organizowanie atrakcyjnych wydarzeń, które będą przyciągały katowiczan, a także mieszkańców sąsiadujących miast. Pierwszym testem było wydarzenie otwierające stanice, które przyciągnęło wielu gości. Plaża, boisko i infrastruktura towarzysząca w drugiej połowie 2023 r.”.

Nowa plaża nad Morawą

Budowa stanicy to także nie koniec zmian dotyczących jednego ze stawów – zbiornika Morawa. Zanim zostanie wyłoniony nowy projektant, miasto planuje już kolejne działania.

– Tym razem dotyczyć one będą północnego brzegu, gdzie powstanie infrastruktura sprzyjająca plażowaniu i nie tylko – tłumaczy Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

W planach, których realizacja ma zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku, jest stworzenie plaży ze stanowiskiem dla ratownika, pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapleczem socjalnym z przebieralniami, natryskami, toaletami i budynkiem, w którym docelowo może znaleźć się np. punkt gastronomiczny.

Ponadto, znajdą się tu siłownia, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, krąg grillowy i elementy małej architektury. W ramach realizacji powstaną także miejsce do parkowania. Będą zlokalizowane w miejscu dzikiego parkingu, przy ul. Sosnowieckiej, w pobliżu linii tramwajowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024