Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Zanieczyszczona rzeka na granicy Rumunii i Węgier. Władze interweniują

Zanieczyszczona rzeka na granicy Rumunii i Węgier. Władze interweniują
PAP
22.02.2021, o godz. 8:02
czas czytania: około 2 minut
0

Prezydent Węgier Janos Ader poprosił w piątek, 19 lutego prezydenta Rumunii Klausa Johannisa o podjęcie niezwłocznych kroków w związku z zanieczyszczeniem metalami ciężkimi rzeki Samosz, która jest dopływem Cisy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Prezydent Ader napisał, że zanieczyszczenie Samoszy stało się już regularne i poprosił Klausa Johannisa o wykorzystanie wszelkich możliwych środków, by doprowadzić do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań dotyczących ochrony środowiska, zawartych w dokumentach dwustronnych, wielostronnych i w ramach UE.

Węgierski prezydent podkreślił, że na skutek ulewnych deszczy w północnej części Rumunii z górniczych odpadów wydobywczych wypłukiwane są ciężkie metale, które dostają się do rzeki Samosz. W czwartek zauważono zanieczyszczenie na jej węgierskim odcinku i woda jest przebarwiona.

Według prezydenta Adera badania laboratoryjne wykazały obecność w wodzie dużego stężenia cynku, miedzi i kadmu, przekraczającego dopuszczalne normy.

Prezydent podkreślił, że nie można jeszcze stwierdzić, jaki wpływ będzie miało to zanieczyszczenie na jakość wody i życie biologiczne, ale to pewne, że „musimy stawić czoło nowemu, kolejnemu już przypadkowi zanieczyszczenia rumuńskich wód” płynących na Węgry.

– Uważam, że tej niebezpiecznej sytuacji należy bez zwłoki zaradzić, począwszy od tego, że wody kopalniane mogą ponownie zaszkodzić kruchemu ekosystemowi rzeki, która od zanieczyszczenia cyjankiem w 2000 r., jakie spowodowało ogromne zniszczenia, jest bardzo czuła na zmiany składu wody – podkreślił Ader.

Rzeczniczka Krajowej Dyrekcji Wodnej (OVF) Gabriella Siklos poinformowała, że od strony Ukrainy i Rumunii napływają na Węgry wezbranymi rzekami Cisa i Samosz ogromne ilości odpadów plastikowych i w ostatnim czasie wyłowiono już z nich 500 m sześc. takich odpadów, głównie butelek. Także w tej sprawie prezydent Ader apelował w zeszłym roku do obu krajów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024