Agnieszce M. i Sebastianowi P. – członkom zarządu przedsiębiorstwa Wodociągi i Kanalizacja w Opolu – prokurator okręgowy w Świdnicy przedstawił zarzuty niegospodarności. Mieli spowodować szkodę w wysokości ponad 2,6 mln zł. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk poinformował w czwartek, że Agnieszce M. i Sebastianowi P. członkom zarządu przedsiębiorstwa Wodociągi i Kanalizacja w Opolu sp. z o.o. przedstawiono zarzuty niegospodarności.

Szkoda w łącznej wysokości 2,65 mln zł

“Są podejrzani o niegospodarność, w wyniku której wyrządzono spółce WiK szkodę w łącznej wysokości 2,65 mln zł. Na podstawie zebranego w toku śledztwa materiału dowodowego ustalono, że Agnieszka M. i Sebastian P. działając w imieniu WiK Sp. z o.o. w Opolu zawarli w drodze postępowania przetargowego umowę na dostawy energii elektrycznej z podmiotem, który nie spełniał kryteriów dopuszczających go do przetargu. Następnie po rozwiązaniu przez wybrany podmiot zawartej umowy na dostawę energii, zawarli działając w imieniu WiK w Opolu ugodę, na mocy której zrzekli się części należnych reprezentowanemu przez siebie podmiotowi gospodarczemu roszczeń w łącznej wysokości 2 mln 650 tys. zł” – powiedział prokurator.

Wyjaśnił, że do opisanych w zarzutach zdarzeń miało dojść w okresie od lipca 2021 r. do lutego 2022 r.

Nie przyznają się do popełnienia zarzucanych czynów

“Przesłuchani w charakterze podejrzanych Agnieszka M. i Sebastian P. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec obojga podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zawieszenia w czynnościach służbowych członka zarządu WiK w Opolu” – powiedział prokurator. Dodał, że podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia.

Podejrzenie o popełnieniu tego przestępstwa złożył w kwietniu 2022 r. prezes tej spółki Ireneusz Jaki. Został on w maju 2022 r. przez radę nadzorczą WiK Sp. z o.o. w Opolu zawieszony w obowiązkach prezesa.

 

Czytaj więcej

Skomentuj