Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zator zabezpiecza się przed brakiem wody

Zator zabezpiecza się przed brakiem wody
R.G.
21.09.2023, o godz. 13:47
czas czytania: około 2 minut
0

W ostatnim czasie miasto Zator (powiat oświęcimski, woj. małopolskie), intensywnie się rozwija. W tamtejszej strefie ekonomicznej powstają nowe zakłady pracy, rozbudowywany jest park rozrywki Energylandia. Budowane są też nowe domy z setkami mieszkań. W efekcie, w całej gminie coraz częściej pojawiają się problemy z wodą. Stąd decyzja o budowie nowego ujęcia wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Istotą właśnie rozpoczętej inwestycji jest budowa i uruchomienie drenażowego, poddennego ujęcia wody o docelowej wydajności rzędu 2800 – 3000 m sześc. na dobę.

Zabezpieczenie na 20 lat

– Będzie to o sto procent więcej niż obecnie gmina ma zapewnione – wyjaśnia burmistrz Zatora Mariusz Makuch. – W ten sposób, gmina będzie zabezpieczona w wodę w długiej perspektywie czasu, co najmniej na 20 lat i to nawet przy podwojeniu się liczby turystów i mieszkańców.

Koszt inwestycji wynosi przeszło 5 mln 960 tys. zł. Na realizację tego zadania gmina Zator pozyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład, w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Dofinansowanie obejmuje 95 procent całkowitej wartości inwestycji. A jej zakończenie przewidziano na czerwiec 2024 roku.

Inwestycja swym zakresem obejmuje m.in.: budowę drenażowego poddennego ujęcia wody z rzeki Skawy, a także przebudowę istniejącej infrastruktury pozwalającej na pobór wody oraz jej dostarczenie do Stacji Uzdatniania Wody (SUW) przy ul. Zamkowej. W ramach zadania zostanie również wykonane umocnienie brzegów rzeki.

Kilkanaście tysięcy turystów dziennie, 2 mln w skali roku

Dodajmy, że w szczycie sezonu turystycznego w Zatorze, do miejscowych centrów rozrywki i rekreacji: Energylandii i Zatorlandu przyjeżdża po kilkanaście tysięcy turystów dziennie, czego efektem jest m.in. wzmożony pobór wody.

Jak obliczają władze samorządowe gminy Zator, w ubiegłym sezonie liczba turystów, którzy odwiedzili gminę zbliżyła się do wysokości rzędu dwóch milionów osób.

Przy czym, wielu odwiedzających pozostaje w gminie Zator na dłużej. A w ostatnich latach powstało tam wiele ośrodków, hoteli, pensjonatów i apartamentów.

Wcześniejsze wodne inwestycje

Wszystko to, z jednej strony działa prorozwojowo i generuje korzyści, a z drugiej stwarza problemy: drogowe, komunikacyjne i te związane z deficytem wody.

Warto też wiedzieć, że kilka lat temu, pod kątem ograniczenia deficytu wody, wykonano już inwestycję na stopniu rzecznym w Grodzisku, co poprawiło sytuację pod względem ilości wody. Natomiast jej obecną jakość zapewnia nowa stacja uzdatniania przy ul. Zamkowej w Zatorze.

Potrzeby są jednak są znacznie większe, stąd obecna inwestycja.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024