Reklama

envicon 2023 ad1a

Zator zabezpiecza się przed brakiem wody

Zator zabezpiecza się przed brakiem wody
R.G.
21.09.2023, o godz. 13:47
czas czytania: około 2 minut
0

W ostatnim czasie miasto Zator (powiat oświęcimski, woj. małopolskie), intensywnie się rozwija. W tamtejszej strefie ekonomicznej powstają nowe zakłady pracy, rozbudowywany jest park rozrywki Energylandia. Budowane są też nowe domy z setkami mieszkań. W efekcie, w całej gminie coraz częściej pojawiają się problemy z wodą. Stąd decyzja o budowie nowego ujęcia wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Istotą właśnie rozpoczętej inwestycji jest budowa i uruchomienie drenażowego, poddennego ujęcia wody o docelowej wydajności rzędu 2800 – 3000 m sześc. na dobę.

Zabezpieczenie na 20 lat

– Będzie to o sto procent więcej niż obecnie gmina ma zapewnione – wyjaśnia burmistrz Zatora Mariusz Makuch. – W ten sposób, gmina będzie zabezpieczona w wodę w długiej perspektywie czasu, co najmniej na 20 lat i to nawet przy podwojeniu się liczby turystów i mieszkańców.

Koszt inwestycji wynosi przeszło 5 mln 960 tys. zł. Na realizację tego zadania gmina Zator pozyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład, w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Dofinansowanie obejmuje 95 procent całkowitej wartości inwestycji. A jej zakończenie przewidziano na czerwiec 2024 roku.

Inwestycja swym zakresem obejmuje m.in.: budowę drenażowego poddennego ujęcia wody z rzeki Skawy, a także przebudowę istniejącej infrastruktury pozwalającej na pobór wody oraz jej dostarczenie do Stacji Uzdatniania Wody (SUW) przy ul. Zamkowej. W ramach zadania zostanie również wykonane umocnienie brzegów rzeki.

Kilkanaście tysięcy turystów dziennie, 2 mln w skali roku

Dodajmy, że w szczycie sezonu turystycznego w Zatorze, do miejscowych centrów rozrywki i rekreacji: Energylandii i Zatorlandu przyjeżdża po kilkanaście tysięcy turystów dziennie, czego efektem jest m.in. wzmożony pobór wody.

Jak obliczają władze samorządowe gminy Zator, w ubiegłym sezonie liczba turystów, którzy odwiedzili gminę zbliżyła się do wysokości rzędu dwóch milionów osób.

Przy czym, wielu odwiedzających pozostaje w gminie Zator na dłużej. A w ostatnich latach powstało tam wiele ośrodków, hoteli, pensjonatów i apartamentów.

Wcześniejsze wodne inwestycje

Wszystko to, z jednej strony działa prorozwojowo i generuje korzyści, a z drugiej stwarza problemy: drogowe, komunikacyjne i te związane z deficytem wody.

Warto też wiedzieć, że kilka lat temu, pod kątem ograniczenia deficytu wody, wykonano już inwestycję na stopniu rzecznym w Grodzisku, co poprawiło sytuację pod względem ilości wody. Natomiast jej obecną jakość zapewnia nowa stacja uzdatniania przy ul. Zamkowej w Zatorze.

Potrzeby są jednak są znacznie większe, stąd obecna inwestycja.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023