ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wody Polskie podpisały list intencyjny w sprawie transformacji terenów pokopalnianych

ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wody Polskie podpisały list intencyjny w sprawie transformacji terenów pokopalnianych
PU
27.01.2023, o godz. 9:48
czas czytania: około 2 minut
0

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wody Polskie podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie przeobrażania terenów pokopalnianych. Dzięki temu porozumieniu odchodzenie od węgla w Wielkopolsce ma przebiegać z korzyścią dla środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

ZE PAK ma wkrótce odejść od energii pozyskiwanej z węgla, który zostanie zastąpiony źródłami odnawialnymi. Koncern zamierza przyspieszyć zamknięcie ostatniego bloku na węgiel z 2030 na koniec 2024 roku. Powodem takiej decyzji jest zapowiadany brak wsparcia z rynku mocy dla bloków węglowych od 2025 roku. Na terenie elektrowni w Pątnowie, przy udziale koreańskiej firmy KHNP, powstanie również elektrownia jądrowa. 26. stycznia ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Wody Polskie podpisały porozumienie o współpracy w obszarze badań środowiskowych i technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem nowych inwestycji w energetykę odnawialną i jądrową.

Trzeba po sobie posprzątać

– Za dwa lata kończymy wytwarzanie energii elektrycznej z węgla brunatnego. Zostawiamy po sobie przyrodę, której używaliśmy intensywnie. Trzeba po sobie posprzątać. Są też tereny, które trzeba wykorzystać, żeby dalej produkować energię bezemisyjną. Wody Polskie i Uniwersytet Przyrodniczy to naturalni partnerzy – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK

Dawne odkrywki znikną, a na terenie wyrobisk powstaną sztuczne jeziora. Będą służyły jako miejsca rekreacji, ale również jako zbiorniki retencyjne.

Nowe zbiorniki wodne w Wielkopolsce

– Wody Polskie jako jedno z głównych zadań stawiają sobie ochronę przed powodzią i suszą, a obszar Wielkopolski jest szczególny. Wody Polskie są zainteresowane tym przedsięwzięciem w ramach rekultywacji obszarów pokopalnianych, by można było te środowiska włączyć w sieć hydrograficzną tego obszaru – mówi Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich.

W pokopalnianych wyrobiskach będzie można gromadzić około miliarda metrów sześciennych wody dyspozycyjnej. Nowe wielkopolskie pojezierze pokopalniane to będzie około 3,5 tys. hektarów powierzchni nowych zbiorników wodnych.

Harmonia z przyrodą

Podpisane porozumienie ma zapobiegać niekorzystnym zmianom klimatycznym oraz zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio przygotowanej transformacji energetycznej. Odpowiedzią na takie wyzwanie jest rozwój energetyki jądrowej i wsparcie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

– Jestem przekonany, ze to przedsięwzięcie przyczyni się do rozwoju nowoczesnej energetyki, która spowoduje, że wzrośnie nasza stabilność energetyczna nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Dzięki współpracy z uczelnią, ten rozwój nastąpi w harmonii z przyrodą – mówi prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

10 lat do atomu

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos polskie i południowokoreańskie spółki dyskutowały m.in. o atomie, który ma pojawić się w Polsce. Firmy, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu Szwajcarii, w listopadzie 2022 roku podpisały porozumienie w sprawie powstania elektrowni atomowej w Pątnowie. Jej budowa zajmie około 10 lat.


Nowe pojezierze w Wielkopolsce do 2025 roku. List intencyjny podpisany


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024