Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wody Polskie podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie przeobrażania terenów pokopalnianych. Dzięki temu porozumieniu odchodzenie od węgla w Wielkopolsce ma przebiegać z korzyścią dla środowiska.

ZE PAK ma wkrótce odejść od energii pozyskiwanej z węgla, który zostanie zastąpiony źródłami odnawialnymi. Koncern zamierza przyspieszyć zamknięcie ostatniego bloku na węgiel z 2030 na koniec 2024 roku. Powodem takiej decyzji jest zapowiadany brak wsparcia z rynku mocy dla bloków węglowych od 2025 roku. Na terenie elektrowni w Pątnowie, przy udziale koreańskiej firmy KHNP, powstanie również elektrownia jądrowa. 26. stycznia ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Wody Polskie podpisały porozumienie o współpracy w obszarze badań środowiskowych i technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem nowych inwestycji w energetykę odnawialną i jądrową.

Trzeba po sobie posprzątać

– Za dwa lata kończymy wytwarzanie energii elektrycznej z węgla brunatnego. Zostawiamy po sobie przyrodę, której używaliśmy intensywnie. Trzeba po sobie posprzątać. Są też tereny, które trzeba wykorzystać, żeby dalej produkować energię bezemisyjną. Wody Polskie i Uniwersytet Przyrodniczy to naturalni partnerzy – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK

Dawne odkrywki znikną, a na terenie wyrobisk powstaną sztuczne jeziora. Będą służyły jako miejsca rekreacji, ale również jako zbiorniki retencyjne.

Nowe zbiorniki wodne w Wielkopolsce

– Wody Polskie jako jedno z głównych zadań stawiają sobie ochronę przed powodzią i suszą, a obszar Wielkopolski jest szczególny. Wody Polskie są zainteresowane tym przedsięwzięciem w ramach rekultywacji obszarów pokopalnianych, by można było te środowiska włączyć w sieć hydrograficzną tego obszaru – mówi Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich.

W pokopalnianych wyrobiskach będzie można gromadzić około miliarda metrów sześciennych wody dyspozycyjnej. Nowe wielkopolskie pojezierze pokopalniane to będzie około 3,5 tys. hektarów powierzchni nowych zbiorników wodnych.

Harmonia z przyrodą

Podpisane porozumienie ma zapobiegać niekorzystnym zmianom klimatycznym oraz zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio przygotowanej transformacji energetycznej. Odpowiedzią na takie wyzwanie jest rozwój energetyki jądrowej i wsparcie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

– Jestem przekonany, ze to przedsięwzięcie przyczyni się do rozwoju nowoczesnej energetyki, która spowoduje, że wzrośnie nasza stabilność energetyczna nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Dzięki współpracy z uczelnią, ten rozwój nastąpi w harmonii z przyrodą – mówi prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

10 lat do atomu

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos polskie i południowokoreańskie spółki dyskutowały m.in. o atomie, który ma pojawić się w Polsce. Firmy, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu Szwajcarii, w listopadzie 2022 roku podpisały porozumienie w sprawie powstania elektrowni atomowej w Pątnowie. Jej budowa zajmie około 10 lat.


Nowe pojezierze w Wielkopolsce do 2025 roku. List intencyjny podpisany


 

Czytaj więcej

Skomentuj