Kowary to spokojne miasteczko, położone u podnóża Karkonoszy. Poza widokami i zabytkami uwagę turystów przyciąga duża ilość oryginalnie zaprojektowanej zieleni, która zdaje się wypełniać każdą możliwą przestrzeń. W głównej mierze odpowiada za to kowarski dobry duch – Tomasz Dębiński. Krótką rozmowę z nim przeprowadził dr Wojciech Zarzycki.
Do Tarnowa Podgórnego licznie przybyli w piątek członkowie i goście Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego by podczas Nadzwyczajnego Zjazdu celebrować jubileusz 100-lecia PTD i by wziąć udział w konferencji naukowej "Dendrologia wczoraj, dziś i jutro", debatując o stanie drzew w naszym kraju.
W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 2°C. Każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej, a zmianom tym towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni. – Im więcej terenów zielonych, tym więcej możliwości wsiąkania i retencjonowania wody. Przyszłością są zielone miasta – ocenia hydrolog dr Jarosław Suchożebrski.
Po raz dziewiąty tysiące kwiatożerców i amatorów eksperymentalnej kuchni zagościło w malowniczej scenerii Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy, by wziąć udział w Kulinarnym Festiwalu Kwiatów Jadalnych.
W tegorocznej edycji Zielonego Budżetu Katowic mieszkańcy zgłosili rekordowe 252 wnioski, z czego 205 zostało pozytywnie zweryfikowanych - poinformował w czwartek katowicki magistrat. Ostateczna lista projektów do realizacji w 2025 roku zostanie ogłoszona do końca września.