Znane są wyniki głosowania w zielonogórskim budżecie obywatelskim na 2019 r. W sumie oddano prawie 5 tys. głosów w wersji “papierowej” i ponad 30 tys. przez Internet. Mieszkańcy postawili na inwestycje związane głównie z zielenią w mieście.

Zielonogórzanie wybrali przede wszystkim zadania związane z wypoczynkiem i zielenią. W rezultacie w mieście pojawić mają się m.in. zielone przystanki autobusowe czy „City Tree” – ekrany roślinne absorbujące smog.

Inwestycji doczeka się Park Braniborski, który zmienić ma się w przestrzeń przyrodniczo-rekreacyjną. Mieszkańcy zagłosowali także za rozbudową wypoczynkowej Piast-Polany, parku Braci Gierymskich oraz wyczyszczeniem dna, usunięciem wodorostów i wysprzątaniem ze śmieci kąpieliska Dzika Ochla.

Zielone przystanki

Wybrany projekt zielonych przystanków zakłada posadzenie przez miasto roślin przy i na przystankach autobusowych, np. w gruncie, w skrzyniach czy na dachach. Pojawić mają się ocieniające pnącza na stelażach, a także dostęp do wody pitnej dzięki mikrofontannom, mikrokaskadom, mikrowodospadom jako poidła dla ptaków czy psów, a także zdrojom wodnym dla pasażerów.

Projekt każdego przystanku ma być ustalony indywidualnie z mieszkańcami i użytkownikami MZK. Proponowane lokalizacje przestanków to: ul. Wojska Polskiego (Elżbietanki), Bohaterów Westerplatte (Centrum i Konstytucji 3 Maja) oraz Aleja Zjednoczenia (przy Castoramie).

Roślinne ściany

Kolejnym zielonym pomysłem jest obsadzenie ścian, murów, płotów i innych pionowych powierzchni pnączami, głównie bluszczem. Celem projektu jest rozbudowa zieleni w mieście, poprawa wyglądu miejskiej przestrzeni i zakrycie nieefektownych powierzchni.

Bluszcze doskonale oczyszczają powietrze i poprawiają mikroklimat, chronią budynki przed nagrzewaniem i wychładzaniem, izolują ściany niwelując niszczące działanie warunków atmosferycznych. Za 200 tys. zł można posadzić około 10 tys. sadzonek oraz dostosować śliskie nawierzchnie plastikowe i szklane poprzez pokrycie ich stelażem oraz siatką dla pnączy.

Smogowe ekrany

Zielonogórzanie opowiedzieli się również za zielonymi ekranami akustycznymi w mieście. Pierwszy powstać ma przy drodze w Parku Piastowskim. Projekt będzie wymagał wykonania nakładek-drabinek na przezroczyste i gładkie ekrany oraz wykucia w betonie pasa ziemi dla roślinności.

Pnącza na ekranach akustycznych mają znaczący wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Obecne ekrany są przeszkodą i pułapką dla ptaków, natomiast w nowej wersji będą lepiej widoczne, a jednocześnie zasiedli się w nich ptactwo śpiewne, którego w mieście z roku na rok ubywa z powodu wycinki drzew i krzewów oraz zwiększającego się ruchu.

W Krakowie powstaną zielone ściany antysmogowe

Czytaj więcej

Skomentuj