Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Zielona Góra porządkuje infrastrukturę wod-kan

Zielona Góra porządkuje infrastrukturę wod-kan
R.G.
14.11.2023, o godz. 14:43
czas czytania: około 2 minut
0

Właśnie ukończono budowę zbiornika retencyjnego przy ul. Foluszowej w Zielonej Górze. W miejscu starej, poniemieckiej oczyszczalni ścieków, nazywanej przez mieszkańców dowcipnie: „UFO”, powstał zbiornik retencyjno-rozsączający. Jednak to to nie jedyna tamtejsza inwestycja wod-kan, bo w różnych rejonach miasta, Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., na obecnym etapie, kończą inwestycje związane z uporządkowaniem gospodarki wodami opadowymi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Tego rodzaju inwestycje prowadzono ostatnio przy ulicy Prostej, Batorego, Kupieckiej, Sulechowskiej. Prace trwają jeszcze na rondzie Haliny Lubicz, na osiedlu Zacisze.

– I chociaż inwestycje te kosztują samorząd miliony złotych, a większość z nich ukryta jest pod ziemią, to są to przedsięwzięcia bardzo dla nas ważne – podkreśla prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. – Chodzi o to, by większe opady deszczu nie zalewały już, tak jak w poprzednich latach, naszych ulic i wielu obiektów, między innymi dworca PKP, dawnego kina Wenus czy też restauracji Kawon.

Inwestycja za 6 mln zł

Budowa zbiornika przy ul. Foluszowej kosztowała około sześciu milionów złotych. Docelowo, inwestycja pozwoli przechwycić duże ilości wód opadowych i roztopowych z miasta, ale także zabezpieczyć miasto przed dużą falą opadów, która płynęła do Zielonej Góry Przylepu i Czerwieńska.

Na bazie przedwojennej oczyszczalni

Dodajmy, że zbiornik retencyjno-rozsączający powstał w miejscu przedwojennej oczyszczalni ścieków, zbudowanej w 1934 roku na Złotej Łączy, do której spływały ścieki z miasta. Było to, jak na tamte czasy, bardzo nowoczesne rozwiązanie. Obiekt działał do II wojny światowej, a także w czasach powojennych.

12 zadań projektowych

Jednak z czasem, gdy miasto się rozwinęło, zbiornik przestał wystarczać. Natomiast w pobliskiej Zawadzie wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków.

W ramach projektu pn.: „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I” wykonywanych jest 12 zadań. Obejmują one budowę 6 km kanalizacji deszczowej, 5 zbiorników na wody opadowe, 9 separatorów, które pozwalają wprowadzić do cieków wody opadowe podczyszczone. Poza tym, renowacji zostanie poddanych, ponad 2 km sieci deszczowej.

Dodatkowo, w przyszłym roku, ZWiK planuje rozbudowę sieci kanalizacyjne w Raculi, Drzonkowie i w kilku innych miejscach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023