Gdańsk ponownie będzie ubiegał się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. To nagroda Komisji Europejskiej przyznawana miastom, które angażują się w poprawę jakości życia swoich mieszkańców i realizują ten cel w zrównoważony sposób, dbając o środowisko naturalne. Jest o co walczyć – zwycięskie miasto otrzyma 600 000 euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.

Gdańsk złożył wniosek o udział w konkursie o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023. Celem konkursu jest wyłonienie miast-liderów w walce o zrównoważony rozwój, ochronę środowiska oraz walkę ze skutkami zmian klimatycznych.

W zeszłorocznej edycji do konkursu stanęło poza Gdańskiem 15 miast z całej Europy, a laureatem zostało Lahti (Finlandia). Aplikacja każdego z uczestników konkursu jest poddawana rygorystycznej ocenie międzynarodowego zespołu ekspertów.

– Wyciągnęliśmy wnioski z oceny, którą uzyskał Gdańsk w ubiegłorocznej edycji i stosując się do otrzymanych rekomendacji ulepszyliśmy naszą aplikację. Wysiłkiem ekspertów w swoich dziedzinach zatrudnionych w urzędzie miejskim, konsultantów oraz tłumaczy opisaliśmy nasze miasto w dwunastu kategoriach m. in.: jakość powietrza, gospodarka wodna, zarządzanie odpadami, przyroda i bioróżnorodność oraz zrównoważony transport miejski – tłumaczy Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Wniosek trafił do organizatorów konkursu 28 października. Wstępna weryfikacja odbędzie się pod koniec roku, pierwsze oceny z panelu eksperckiego poznamy wiosną 2021.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj