Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Zielony budżet Lublina - już wiemy co uda się zrealizować!

Zielony budżet Lublina - już wiemy co uda się zrealizować!
jw
06.04.2022, o godz. 11:34
czas czytania: około 5 minut
0

12 projektów w 10 dzielnicach Lublina - to efekt zakończonej oceny wniosków w V edycji Zielonego Budżetu. Lokalizacje i pomysły zagospodarowania „Miejsc dla Ciebie” wskazali sami mieszkańcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– W tej edycji Zielonego Budżetu, po raz pierwszy tematycznej, zaprosiliśmy mieszkańców do zgłaszania pomysłów na konkretne formy zagospodarowania zieleni w najbliższym otoczeniu. To kontynuacja rozpoczętego już procesu tworzenia w Lublinie „Miejsc dla Ciebie”. Mieszkańcy odpowiedzieli bardzo ciekawymi projektami, wyróżniającymi się indywidualnymi rozwiązaniami. Dzięki temu dotychczas niewykorzystane punkty na mapie miasta, zamienią się w przyjazne, ogólnodostępne zielone przestrzenie. Powstaną tam nowe skwery, parki kieszonkowe czy miejsca odpoczynku z małą architekturą i meblami. Tym co je łączy jest zieleń – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

75 pomysłów, 36 do oceny, 12 do realizacji

W naborze do V edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy Lublina zgłosili 75 pomysłów na zielone „Miejsca dla Ciebie”. Zespół ds. Zielonego Budżetu pozytywnie ocenił 36 z nich i przekazał do oceny merytorycznej. Powołany w tym celu zespół ekspertów zweryfikował projekty pod kątem m.in. udziału zieleni, dostępności i kontekstu otoczenia czy funkcjonalności i wybrał ostatecznie 12 zwycięskich pomysłów, które następnie zostaną przełożone na projekty koncepcyjne „Miejsc dla Ciebie”. Mieszkańcy będą mieli bezpośredni wpływ na wygląd swojego otoczenia, nadadzą im też indywidualną, określającą tożsamość nazwę. Koncepcje i projekty do realizacji powstaną już na podstawie spotkań konsultacyjnych.

Projekty V edycji Zielonego Budżetu wybrane do realizacji:

 • Czuby Południowe / „Roślinna Wyżynna”
  „Miejsce dla Ciebie” planowane przy ul. Wyżynnej 16, na niewielkich zielonych skrawkach terenu przy DDK „Czuby Południowe”. Użytkownicy tej przestrzeni potrzebują dostosowanych do swoich potrzeb mebli miejskich i atrakcyjnych przez cały rok nasadzeń roślinnych.
 • Czuby Południowe / „Zielony azyl na Szczytowej”
  Niewielka przestrzeń zlokalizowana w okolicach ul. Szczytowej 11 i 15. Place zabaw, ławki czy śmietniki pochowane są za bramami poszczególnych wspólnot. Mieszkańcy potrzebują przestrzeni wspólnej, ogólnodostępnej, kieszonkowego mini skweru.
 • Czuby Północne/ „Skwer Seniorów i osób niepełnosprawnych na osiedlu Błonie”
  Wniosek dotyczy utworzenia „Miejsca dla Ciebie” w okolicy ul. Herbowej, dedykowanego osobom starszym oraz z niepełnosprawnościami.
 • Dziesiąta / „Skwery kieszeniowe na dzielnicy Dziesiąta – kontynuacja (2 lokalizacje)”
  Wniosek dotyczy kontynuacji realizacji mini skwerów kieszeniowych na terenie dzielnicy Dziesiąta, które znacząco poprawiły wizerunek i estetykę okolicy. Wnioskodawcy prezentują listę 9 potencjalnych lokalizacji nowych mini skwerów, z czego wybrane do realizacji zostaną dwa.
 • Felin / „Parki kieszonkowe Felin”
  Pomysł dotyczy utworzenia mini parku dla dzielnicy Felin. Z kilku lokalizacji wskazanych przez wnioskodawców wybrano teren przy ul. Doświadczalnej, gdzie powstanie „Miejsce dla Ciebie” zaspokajające potrzeby rożnych grup wiekowych użytkowników.
 • Kośminek / „Skwer Marzeń”
  Teren przy ul. Długiej 33a ma potencjał aby stać się miejscem integracji mieszkańców najstarszej części dzielnicy Kośminek. Obok skweru zlokalizowana jest siedziba Fundacji Strefa Dorastania, gdzie gdzie odbywają się warsztaty dla dzieci i udzielana im jest pomoc w codziennych trudnościach. Jest to miejsce, które jest zagrożone wykluczeniem społecznym. W cieplejsze dni podopieczni fundacji, wolontariusze, pracownicy organizują tam wydarzenia dla lokalnej społeczności oraz wspólnie spędzają tam czas.
 • Ponikwoda / „Gaj nad skarpą”
  Wnioskodawcy, zaangażowana grupa okolicznych mieszkańców, podkreślają duży potencjał terenu przy ul. Cyprysowej, nad skarpą. Wstępnie określone funkcje dla „Miejsca dla Ciebie” to przede wszystkim wypoczynkowa, czyli wyposażenie w wygodne meble miejskie, sprzyjające spotkaniom wśród estetycznie skomponowanych nasadzeń zieleni.
 • Stare Miasto / „Skwer bł. ks. A. Zawistowskiego”
  Celem wniosku jest ukończenie przebudowy skweru bł. ks. Antoniego Zawistowskiego, która ma na celu poprawę estetyki wizualnej miejsca, zapewnienie odpowiedniej komunikacji pieszej oraz stworzenie atrakcyjnej przestrzeni odpoczynku dla mieszkańców i gości Starego Miasta. W ramach prac przewiduję się wykonanie nawierzchni, montaż elementów małej architektury oraz nasadzenia roślinne.
 • Szerokie / „Green Point on Sławin”
  „Miejsce dla Ciebie” zlokalizowane u zbiegu ul. Sławin i ul. Nałęczowskiej. W obecnej przestrzeni wnioskodawcy widzą potencjał na stworzenie miejsca integrującego mieszkańców, wyposażonego w meble miejskie i nasadzenia roślinne będące jednocześnie zieloną barierą chroniącą przed hałasem.
 • Węglin Płn / „Ławeczka”
  Pomysł dotyczy stworzenia przestrzeni integrującej okolicznych mieszkańców i osoby odwiedzające DDK „Węglin” przy ul. Judyma 2a. W ramach inwestycji planowane jest ustawienie wygodnej ławki i otoczenie jej nasadzeniami z roślin ozdobnych.
 • Za Cukrownią / „Krochmalna/Bystrzyca/Skate park – Nasadzenie krzaków od strony wiaduktu”
  Wnioskodawca zwraca uwagę na przestrzeń pomiędzy ul. Krochmalną a Bystrzycą – asfaltowy plac przeznaczony do uprawiania sportów miejskich. Meble miejskie i nasadzenia, mogłyby zatrzymać np. rowerzystów podróżujących nad czy z Zalewu Zemborzyckiego. Wprowadzenie zieleni na ten teren pozwoli również ograniczyć hałas od strony ul. Krochmalnej.

Wnioski do realizacji, na podstawie określonych kryteriów, wskazał Panel Ekspertów w składzie:

dr hab. Ewa Trzaskowska – prof. KUL, Prorektor profesor KUL – Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazu, Instytut Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu, Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
mgr inż. Paweł Adamiec – asystent, Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazu, Instytut Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu, Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
Marcin Skrzypek – Forum Kultury Przestrzeni, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”,
Dawid Soszyński – adiunkt, Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazu, Instytut Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu, Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
dr inż. Kamila Rojek – wykładowca, Katedra Architektury Krajobrazu, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka – prof. PL, Kierownik KAUiPP, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Politechnika Lubelska.

Pierwszy taki budżet w Polsce

Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło Zielony Budżet. Przez jego cztery dotychczasowe edycje udało się zrealizować ponad 70 projektów. Zielony budżet jest częścią budżetu Miasta, w ramach której mieszkańcy mogą zgłosić własne propozycje dotyczące zieleni miejskiej. Projekty ocenia i wybiera Panel Ekspertów. Najlepsze pomysły realizowane są przez Miasto pod nadzorem Miejskiego Architekta Zieleni. Pomysły do Zielonego Budżetu mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy oraz instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Zobacz też:

Włocławski Budżet Obywatelski ze zmianami na 2023 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024