Reklama

envicon 2023 ad1a

Znamy wykonawcę rewitalizacji pl. Niepodległości w Rudzie Śląskiej

Znamy wykonawcę rewitalizacji pl. Niepodległości w Rudzie Śląskiej
PAP/jw
23.02.2022, o godz. 19:15
czas czytania: około 3 minut
0

Samorząd Rudy Śląskiej wybrał wykonawcę rewitalizacji placu Niepodległości, gdzie wkrótce ma powstać przestrzeń miejska łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. mkw. Inwestycja będzie kosztowała 5,6 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Miasto pozyskało na ten cel 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostała kwota, czyli 1,1 mln zł, będzie pochodziła z miejskiego budżetu – podał we wtorek magistrat.

“Wykonawca został już wyłoniony w przetargu, ale musimy jeszcze dopełnić ostatnich formalności. W najbliższych dniach podpiszemy z nim umowę, a potem przyjdzie czas na przekazanie terenu budowy” – powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Od chwili przekazania terenu budowy wykonawca będzie miał 7 miesięcy na realizację robót.

Otwarty plac miejski z parkiem

Jak podaje samorząd, po rewitalizacji pl. Niepodległości w dzielnicy Godula powstanie przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. mkw. W ramach projektu wybudowany zostanie budynek małej kawiarni z ogólnodostępną toaletą, powstanie także parking. „Przestrzeń będzie zagospodarowana w taki sposób, by nie ucierpiała istniejąca zieleń, która przewidziana została do adaptacji. Istniejące szpalery drzew od strony wschodniej i zachodniej placu zostaną wzbogacone o nowe dosadzenia – będzie to lipa srebrzysta lub warszawska, jarząb szwedzki lub mączny” – wylicza prezydent Dziedzic.

Dzięki nowym nasadzeniom wytłumiony zostanie dźwięk dochodzący z ul. Karola Goduli, przecinającej dzielnicę. Sama zieleń stanowić będzie połowę całej zagospodarowywanej przestrzeni placu. Zgodnie z planem na pl. Niepodległości ma powstać również nowa fontanna, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słup ogłoszeniowy. Zmodernizowane zostaną istniejące ścieżki, zainstalowane zostanie także nowe oświetlenie z zastosowaniem energooszczędnych opraw LED.

Przeprowadzone będą też prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena. Na wyremontowanym placu pojawi się również ławeczka Karola Goduli – z rzeźbą przedstawiającą postać tego słynnego przemysłowca.

Miejsce spotkań i rekreacji

Teren odnowionego placu ma stać się miejscem spotkań i rekreacji. W projekcie założono również rozebranie pozostałości po fontannie. W jej miejsce powstanie godulski Światowid – obiekt o charakterze edukacyjnym, który będzie wskazywać kierunki lokalizacji obiektów przemysłowych, dawne rozplanowanie terenu, modele zakładów oraz archiwalne zdjęcia dostępne przez aplikację.

Plac Niepodległości w swoim kształcie, funkcji oraz nazwie utworzony został w 1929 r., z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstały tu wtedy klomby z ozdobnymi drzewami, a na środku zbudowano fontannę z podświetlanym wodotryskiem. Wcześniej w tym miejscu znajdował się plac targowy. Wszystkie nowe rozwiązania, które zostaną wykorzystane podczas rewitalizacji przestrzeni konsultowane były z mieszkańcami podczas warsztatów w 2016 r. i 2017 r. m.in. w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”. Część z nich to pomysły samych mieszkańców.

Finansowanie

Jak zaznaczył wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, inwestycja będzie realizowana przy dużym zaangażowaniu środków rządowych, pozyskanych w ubiegłym roku. „Staramy się korzystać z każdej okazji, by sięgać po dotacje zewnętrzne, stąd też do najnowszej odsłony Programu Inwestycji Strategicznych złożyliśmy wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę 110 mln zł. Z pieniędzy tych częściowo miałaby zostać sfinansowana dalsza budowa trasy N-S w kierunku północnym, modernizacja kilku sal gimnastycznych i hal sportowych, wykonanie instalacji fotowoltaicznych w placówkach oświatowych, modernizacja Młodzieżowego Domu Kultury oraz przebudowa ul. Żeleńskiego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki naboru” – podkreślił Pierończyk.

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa. Obejmuje 35 obszarów gospodarki i jest częścią Rządowego Funduszu Polski Ład.

Prócz 4,5 mln zł na rewitalizację pl. Niepodległości w dzielnicy Godula rudzki samorząd dostał też z Programu Inwestycji Strategicznych dotację do modernizacji drogi do aktywizowanego pokopalnianego terenu – 15,2 mln do modernizacji ul. Bałtyckiej w Kochłowicach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023