Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zrównoważony transport: unijni eksperci pomogą polskim miastom

Zrównoważony transport: unijni eksperci pomogą polskim miastom
szp
17.04.2019, o godz. 8:23
czas czytania: około 2 minut
0

37 polskich miast zgłosiło chęć udziału we wdrażaniu planów zrównoważonej mobilności miejskiej. W pięciu z nich takie plany pomogą stworzyć unijni eksperci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

W planach zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP) zostaną zawarte informacje, gdzie miasto powinno wspierać transport pieszy, gdzie rowerowy, a gdzie samochodowy. – Taka strategia łączy różne gałęzie transportu, ale zawsze nacisk położony jest na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców – stwierdziła podczas konferencji inaugurującej projekt wiceminister inwestycji i rozwoju, Małgorzata Zielińska.

Reprezentowany przez nią resort wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały list intencyjny, w którym zobowiązały się wspierać tworzenie i wdrażanie SUMP.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy z JASPERS – unijnej  inicjatywa wspierającej podmioty korzystające z funduszy  unijnych – zostało wybrane pięć miast i obszarów funkcjonalnych: Rawicz, Konin, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego.

Kryteria stanowiły tu: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych (np. powiązanie z miastem wojewódzkim, zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu, ścisłe powiązanie i konieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast.

Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów o podobnej wielkości. Eksperci z JASPERS pomogą im przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym: w identyfikacji i ocenie danych, opracowaniu zamówienia na niezbędne analizy, ocenie jakości dokumentacji oraz jej odbiorze od wykonawcy.

Pozostałe 32 miasta, które wyraziły zainteresowanie tematyką SUMP, otrzymają możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach. Podczas spotkań przedstawiane będą wyniki pracy z wybranymi pięcioma miastami.

Miasta uczestniczące w projekcie zobowiązały się miedzy innymi do sfinansowania i wykonania opracowań i analiz niezbędnych do przygotowania SUMP i wdrożenia tych ustaleń. Przedsięwzięcie będzie trwać 2 lata.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024