Zrównoważony transport: unijni eksperci pomogą polskim miastom

Zrównoważony transport: unijni eksperci pomogą polskim miastom
szp
17.04.2019, o godz. 8:23
czas czytania: około 2 minut
0

37 polskich miast zgłosiło chęć udziału we wdrażaniu planów zrównoważonej mobilności miejskiej. W pięciu z nich takie plany pomogą stworzyć unijni eksperci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W planach zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP) zostaną zawarte informacje, gdzie miasto powinno wspierać transport pieszy, gdzie rowerowy, a gdzie samochodowy. – Taka strategia łączy różne gałęzie transportu, ale zawsze nacisk położony jest na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców – stwierdziła podczas konferencji inaugurującej projekt wiceminister inwestycji i rozwoju, Małgorzata Zielińska.

Reprezentowany przez nią resort wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały list intencyjny, w którym zobowiązały się wspierać tworzenie i wdrażanie SUMP.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy z JASPERS – unijnej  inicjatywa wspierającej podmioty korzystające z funduszy  unijnych – zostało wybrane pięć miast i obszarów funkcjonalnych: Rawicz, Konin, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego.

Kryteria stanowiły tu: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych (np. powiązanie z miastem wojewódzkim, zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu, ścisłe powiązanie i konieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast.

Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów o podobnej wielkości. Eksperci z JASPERS pomogą im przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym: w identyfikacji i ocenie danych, opracowaniu zamówienia na niezbędne analizy, ocenie jakości dokumentacji oraz jej odbiorze od wykonawcy.

Pozostałe 32 miasta, które wyraziły zainteresowanie tematyką SUMP, otrzymają możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach. Podczas spotkań przedstawiane będą wyniki pracy z wybranymi pięcioma miastami.

Miasta uczestniczące w projekcie zobowiązały się miedzy innymi do sfinansowania i wykonania opracowań i analiz niezbędnych do przygotowania SUMP i wdrożenia tych ustaleń. Przedsięwzięcie będzie trwać 2 lata.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024