Żużle i pyły
Choć tytuł „Żużle i pyły” może przywodzić na myśl nieznaną powieść Sienkiewicza, w rzeczywistości nie mamy do czynienia z literaturą, a z problemem polskiej gospodarki odpadami. Gminy w Polsce zostały zobowiązane do osiągnięcia 35-procentowego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych do 2023 r. Wiele miast stanęło w obliczu trudności, ale cztery z nich – Białystok, Bydgoszcz, Kraków i Warszawa – znalazły sposób, by poprawić swoje wyniki. Doliczyły do recyklingu żużle i pyły ze spalarni odpadów.
Wymagany poziom 35% recyklingu w 2023 r. osiągnęło tylko kilka największych polskich miast, ale nie wszystkie w taki sam sposób.
– Białystok uzyskał 36,05% poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych – przekazała Marta Matejczuk z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Co istotne, urzędniczka potwierdziła, że magistrat w sprawozdawczości miasta za rok 2023 ujął żużle i pyły ze spalarni jako odpady poddane recyklingowi.
Podobną strategię obrała Bydgoszcz, która mogła pochwalić się wynikiem 37,13%, jak informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy. Dodaje, że w sprawozdaniu Bydgoszczy ujęto żużle i popioły paleniskowe (kod odpadu 19 01 12) jako przekazane do re...