Ministerstwo Środowiska poinformowało, że szczyt klimatyczny ONZ, którego w 2018 r. gospodarzem będzie Polska, odbędzie się w Katowicach.

O organizację szczytu klimatycznego ONZ ubiegały się dwa miasta – Katowice i Gdańsk. Zgodnie z obowiązującymi zasadami ONZ, jego pracownicy odwiedzili oba miasta i ocenili ich potencjał co do organizacji wydarzenia pod kątem m.in. komunikacji czy noclegów. Następnie swoje wnioski przedstawili w raporcie.

Raport stwierdził, jak opisują pracownicy Ministerstwa Środowiska, że oba miasta posiadają potencjał pozwalający na zorganizowanie w nich konferencji COP24. Ponadto wskazał na mocne i słabsze strony obu lokalizacji. Własnej oceny dokonał też resort.

– Władze obu miast wykazały bardzo dobre przygotowanie organizacyjne do przyjęcia delegatów, uczestników spotkania wysokiego szczebla – szefów państw, rządów, ministrów, a także przedstawicieli mediów i obserwatorów. W wyniku wszechstronnej analizy zapadła decyzja o wyborze Katowic jako gospodarza tego prestiżowego wydarzenia – powiedział Jan Szyszko, minister środowiska.

– Katowice to unikalne miejsce na mapie Polski, które jest wzorcowym przykładem dynamicznej przemiany z regionu przemysłowego w nowoczesną metropolię. Kluczem do sukcesu jest konsekwentne realizowanie strategii opartej o takie dziedziny, jak kultura, sport, turystyka biznesowa, czy rewitalizacja obszarów zdegradowanych i tworzenie nowych terenów rekreacyjnych. Od początku wierzyłem, że mamy duże szanse, dlatego podjęliśmy to wyzwanie. Dziś pokazujemy, że „#NowoczesneKatowice” to nie tylko slogan, ale realne działania – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Polska zorganizuje szczyt klimatyczny ONZ po raz trzeci. Wcześniej miało to miejsce w 2013 r. w Warszawie oraz w 2008 r. w Poznaniu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj