16 hektarów nowych terenów zieleni powstanie w Opolu. Aby uczcić 800 rocznicę założenia miasta, samorząd zasadzi 1600 drzew i kilka tysięcy krzewów w nowym parku na obecnych łąkach i mokradłach.

– Park powstanie na Wyspie Bolko w sąsiedztwie miejskiego ZOO – poinformował prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski.

– Zasadzimy tam 1600 drzew i kilka tysięcy krzewów. Dlaczego akurat tyle drzew? Mija osiemset lat od założenia miasta, ale tak kochamy Opole, że życzymy mu kolejnych ośmiuset lat istnienia. Drzewa żyją dłużej od nas, więc jest szansa, że te, które zasadzimy, doczekają kolejnej podobnej rocznicy. Przewidujemy także możliwość nasadzania drzew przez indywidualnych mieszkańców Opola. Będą oni mogli opisać posadzoną przez siebie roślinę także swoim imieniem i nazwiskiem – dodał Wiśniewski.

Miasto ubiega się o cztery miliony złotych dotacji na ten cel w samorządzie województwa. Nie jest znana jeszcze decyzja urzędników. Jak zapewnia prezydent Wiśniewski, park powstanie niezależnie od tego, czy projekt Opola uzyska akceptację władz regionu.

– Startujemy w konkursie, więc nie możemy ujawnić wszystkich szczegółów związanych z projektem, jednak zapewniam, że będzie to doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji dla opolskich rodzin. Każdy znajdzie dla siebie coś dobrego i interesującego – podkreślił Wiśniewski .

Obecnie teren przyszłego parku stanowią łąki i mokradła. Władze Opola nie przewidują powiększenia istniejącego parkingu.

– To zachęta do korzystania z alternatywnych do samochodów osobowych sposobów poruszania się po mieście. Zachęcamy do pieszego spaceru i korzystania z rowerów, ale w przyszłości nie wykluczamy uruchomienia kursu autobusów elektrycznych, które bez hałasu i spalin będą mogły dowozić ludzi w okolice parku – powiedział Arkadiusz Wiśniewski.

Rozpoczęcie budowy parku planowane jest na 2018 rok.

Wyspa Bolko w Opolu wzmiankowana jest już w 1213 roku jako Kampe, czyli „kępa”. W 2004 roku po miejskim głosowaniu uchwalono nazwę Wyspa Bolko. W 1910 roku radni Opola  zdecydowali się utworzyć tam park miejski, wykarczowano więc w większości las, pozostawiono jednak najokazalsze dęby (m.in. Dąb Piastowski o obwodzie 410 cm i wieku 400 lat), buki i graby. Posadzono wiele nowych krzewów i drzew, wytyczono aleje i tarasy widokowe. Obecnie na wyspie znajduje się ogród zoologiczny założony już w latach 30-tych XX wieku oraz wiele ścieżek pieszo-rowerowych, kilka stawów oraz kanałów.

Czytaj więcej

Skomentuj