Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

34 sokoły wędrowne zamieszkały na Dolnym Śląsku

34 sokoły wędrowne zamieszkały na Dolnym Śląsku
ko
07.08.2018, o godz. 11:56
czas czytania: około 2 minut
0

Kolejne pięć młodych sokołów wędrownych zamieszkało w sztucznym gnieździe na terenie Nadleśnictwa Żmigród. To finał tegorocznej akcji zasiedlania tych drapieżnych ptaków. W 2018 roku sprowadzono łącznie na Dolny Śląsk 34 ptaki z Słowacji, Niemiec i krajowych hodowli.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

– Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych, m.in. z powodu zatrucia środowiska szkodliwą chemią – mówi Bartłomiej Wiązowski, Zastępca Prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu.

Przybyło 11 młodych

Aby przywrócić populację sokołów w regionie, Fundusz od lat wspiera akcje ich reintrodukcji. Ptaki są umieszczane w sztucznych gniazdach i dokarmiane, a później wypuszczane na wolność. Od 2010 r. zasiedlono na Dolnym Śląsku 187 sztuk tych drapieżników. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt “Sokół”. W ostatnich trzech latach odnotowano pierwsze sukcesy: wylęgło się 11 sokołów.

Sokoły zamieszkały w sztucznym gnieździe na terenie Nadleśnictwa Żmigród, fot: Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt “Sokół”

 

Ofiary DDT

Jeszcze na początku XX wieku sokół wędrowny występował w całym kraju. Do zagłady drapieżników przyczyniło się do m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT, który po dostaniu się od organizmów ptaków, nie był z nich wydalany i kumulował się w tkankach. Zaburzał on gospodarkę wapnem, co skutkowało tym, że składane jaja miały tak cienkie skorupki, że pękały one po ciężarem wysiadującej je samicy.

Mimo, że DDT nie jest już stosowany w Polsce, to skrzydlaci drapieżcy wciąż nie mają łatwego życia. Przyrodnicy narzekają na niektórych kolekcjonerów jaj oraz hodowców gołębi i drobiu domowego, którzy prześladują te ptaki. Na młode sokoły polują puchacze i jastrzębie, a gniazda są plądrowane przez kuny.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024