Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Zakopane. Trwa akcja przenoszenia żab trawnych

Zakopane. Trwa akcja przenoszenia żab trawnych
pap/jw
19.03.2024, o godz. 12:07
czas czytania: około 2 minut
0

W Zakopanem rozpoczęła się akcja przenoszenia żab trawnych. Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego wyłapią płazy zmierzające do miejsc godowych i przeniosą je przez ulicę w okolicy wylotu Doliny Olczyskiej – poinformowały władze parku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

“Bezpośrednio po obudzeniu żaby wystawiają się na promienie słoneczne, aby podnieść temperaturę ciała, a następnie przystępują do ważnej czynności życiowej, czyli przedłużania gatunku. Instynkt każe im zmierzać do miejsc rozrodu, a często muszą pokonać drogi. Ospały płaz powoli skaczący przez drogę na widok samochodu nieruchomieje, traktując auto jak drapieżnika, który chce go upolować. Odurzony zalotami nie ma większych szans” – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Ochrona żab

Aby pomóc płazom w dotarciu do miejsc składania skrzeku u wylotu Doliny Olczyskiej, w miejscu skrzyżowania z ruchliwą drogą Oswalda Balzera w piątek po raz pierwszy w tym roku żaby trawne będą zbierane i przenoszone przez jezdnię. Wolontariusze TPN zaniosą je do stawów Czynnego Ośrodka Ochrony Płazów i Gadów na zakopiańskiej Jaszczurówce. Wzdłuż drogi rozstawiono siatkę, dzięki której płazy zostaną zatrzymane przed wejściem na drogę.

Przyrodnicy z TPN apelują do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę w ciągu kolejnych dni u wylotu Doliny Olczyskiej, Doliny Strążyskiej i w rejonach corocznych wędrówek żab, zwłaszcza w okolicy mostków i miejsc podmokłych.

Żaba trawna

Żaby trawne składają galaretowaty skrzek w płytkiej, stojącej wodzie – to tysiące jajeczek, z których wylęgną się kijanki. Jedna żaba trawna składa nawet do 4,5 tys. jajeczek, z których wiele się nie rozwinie, a inne padną ofiarą drapieżników. Do postaci dorosłej żaby przetrwa niewielki procent. Żaby trawne żyją do ośmiu lat.

W rozwoju występuje stadium kijanki żywiącej się roślinami wodnymi, glonami i drobnymi zwierzętami wodnymi. Osobniki dorosłe są mięsożerne, poza sezonem rozrodczym wiodą lądowy tryb życia, polując zmierzchem i nocą. Zdarzają się przypadki zmiany płci. Ten pospolity płaz nie jest zagrożony wyginięciem, pomimo to figuruje w licznych Czerwonych Księgach i Listach. Negatywny wpływ wywierają nań m.in. zanieczyszczenie środowiska i fragmentacja siedlisk.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024