Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Gminy polubiły wspólne zakupy energii elektrycznej

Gminy polubiły wspólne zakupy energii elektrycznej
Magdalena Lipiecka, Czysta Energia
15.06.2016, o godz. 9:19
czas czytania: około 2 minut
0

Rośnie liczba samorządów, które decydują się na zmianę dostawców energii i tworzą w tym celu grupy zakupowe. Powód jest prosty – oszczędności dla gminnej kasy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Gmina, jednostka oświatowa czy szpital nie mają zbyt wielu możliwości zmniejszenia kosztów zakupu energii, ale połączenie się tych jednostek w grupę zakupową czyni je bardziej atrakcyjnymi dla sprzedawcy i pozwala na uzyskanie lepszej ceny oraz wynegocjowanie korzystniejszych warunków zakupu energii.

Samorządy mają prawo do zmiany dostawcy energii od 2007 r. I choć nie jest to jeszcze powszechny trend, to coraz więcej jednostek decyduje się na taki krok. W ramach grup zakupy energii elektrycznej pomagają zorganizować m.in. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Związek Gmin Śląska Opolskiego, Pomorska Grupa Konsultingowa, firma Audytel czy Mazowiecka Agencja Energetyczna.

Wspólne przetargi

– Grupa zakupowa w ramach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego (od 2015 Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot) została założona w 2012 r. – wyjaśnia Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S). Zakup w 2016 r. jest już czwartym w ramach grupy, którą tworzy 27 gmin wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, placówkami kulturalno-oświatowymi, spółkami miejskimi oraz Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy i Muzeum Zamkowe w Malborku. Z roku na rok zwiększa się liczba gmin i podmiotów korzystających ze wspólnych zakupów energii. – Dzięki grupowemu zakupowi energii elektrycznej w ramach współpracy samorządów OMG-G-S koszty są o 25-30% niższe w porównaniu do cen z cennika – wylicza M. Glaser. Umowa jest zawierana na okres jednego roku kalendarzowego, a wspólne zakupy dotyczą ok. 2500 punktów odbioru energii. Zdaniem dyrektora biura OMG-G-S, główne korzyści płynące z powołania grupy zakupowej to oszczędności wynikające z mniejszych kosztów zakupu surowców, ale także z redukcji kosztów obsługi administracyjnej tychże zakupów. Ponadto oszczędności pozwalają osiągać ważne cele publiczne – bieżące lub inwestycyjne. – Wydatki na energię to zwykle koszty utrzymania, a zaoszczędzone środki pomagają sfinansować np. dodatkowe godziny zajęć sportowych w szkołach – wyjaśnia M. Glaser. Wspólne zakupy w ramach OMG-G-S obejmują także: olej opałowy, gaz oraz paliwo do samochodów służbowych i usługi pocztowe.

Więcej o grupowych zakupach energii przez jednostki samorządu terytorialnego można przeczytać TUTAJ.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Bez kategorii
css.php
Copyright © 2024