Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

O zmianach w gospodarce odpadami na Envicon Enviroment 2018

O zmianach w gospodarce odpadami na Envicon Enviroment 2018
sr
21.11.2018, o godz. 12:30
czas czytania: około 3 minut
2

Zmiany w krajowych przepisach gospodarki odpadami nabierają tempa. Branża zauważa długo wyczekiwany ruch w systemie, ale ma zastrzeżenia co do jego efektywności. Nowe prawo ma tylu zwolenników, co przeciwników. Okazją do dyskusji na ten temat będzie pierwszy dzień kongresu Envicon Environment 2018 w ramach sesji "Gospodarka odpadami".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Tego typu spotkania są bardzo cenne, bo pojawiają się na nich osoby z różnych środowisk – mówi o kongresie Envicon Environment 2018 wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Jednocześnie podkreśla, że wydarzenie od lat sprzyja dialogowi i wsłuchaniu się w różne opinie – często bardzo skrajne.

– Naszą rolą jest głęboka analiza tych głosów tak, aby w tym modelu gospodarki odpadami, który kształtujemy reagować jak najlepiej na podniesione zagadnienia – wyjaśnia.

Podczas nadchodzącego kongresu podsekretarz stanu w resorcie środowiska weźmie udział w sesji pod nazwą “Gospodarka odpadami”, gdzie opowie o jej planowaniu oraz o realizacji bieżącej strategi względem polskiej polityki odpadowej.

Pożary i zmiany prawne

Sytuacja rozwija się na tym polu dynamicznie, a rozpędu zaczęła nabierać jeszcze wiosną i latem, gdy przez Polskę przetoczyła się fala pożarów miejsc gromadzenia i magazynowania odpadów. Ministerstwo zaczęło wówczas wzmożoną pracę nad nowelizacją ustawy o odpadach i Inspekcji Ochrony Środowiska, która dyskursie publicznym uznana była na potrzebną, jednak część jej zapisów budziła i budzi kontrowersje wśród przedstawicieli branży i samorządów.

Mowa choćby o wysokich stawkach zabezpieczenia roszczeń, skróceniu okresu magazynowania do roku z lat trzech, czy konieczności wprowadzenia monitoringu wizyjnego w instalacjach. Część z regulacji weszła w życie z początkiem września, zmiany w zakresie IOŚ w całości będą działać od nowego roku. Już teraz widać jednak ich pierwsze efekty.

Demaskowanych jest coraz więcej nielegalnych transportów odpadów. Wskutek nowelizacji próby pozbycia się setek ton odpadów w wyrobiskach poprzemysłowych udaje się zdemaskować dzięki ścisłej współpracy między inspektorami, prokuraturą, policją, strażą pożarną, czy Inspekcja Transportu Drogowego.

Coraz częstsze kontrole

– Kontrolujemy uprawnienia podmiotów do gromadzenia i odbioru odpadów, w przypadku ich braku wydajemy decyzję natychmiastową o zatrzymaniu i zawróceniu transportu – tłumaczy Główny Inspektor Paweł Ciećko, który weźmie udział w sesji. Dodaje, że na skutek przeprowadzonych akcji IOŚ-u pierwsze transporty odpadów wróciły już do Anglii.

Zdaniem głównego inspektora piony kontrolne wzmocni również wsparcie kadrowe, które zgodnie z ustawą przewiduje przyjęcie w szeregi inspekcji sześciuset nowych pracowników. Zaczną oni pracę od 1 stycznia 2019 r. Nabór rusza w listopadzie i grudniu w placówkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w całej Polsce.

Kto zapłaci za droższe śmieci?

Zmiany w prawie odpadowym, o których będzie mowa podczas sesji, to również planowana nowela ustawy o czystości i porządku w gminach, której postulaty wzbudzają niepokój opinii publicznej. Zwłaszcza w kontekście czterokrotnego podniesienia opłat dla mieszkańców za niesegregowanie odpadów i egzekucji zapisu w przypadku odbioru odpadów z zabudowy wielorodzinnej.

Newralgicznych wątków jest tu znacznie więcej, dlatego eksperci podkreślają, że system potrzebuje zmian, aby był w pełni efektywny. Jakich? Próba odpowiedzi na to pytanie na pewno pojawi się w planowanej na koniec sesji panelu dyskusyjnym z udziałem m.in. Tomasza Ucińskiego z Krajowej Izby gospodarki Odpadami i Kazimierza Borkowskiego z Fundacji PlasticsEurope Polska.

Sesja poświęcona gospodarce odpadami to również wystąpienia przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej. Dominik Bąk z NFOŚiGW opowie m.in. o funduszach dofinansowujących rozwój instalacji przetwarzania odpadów i o tym jak zdobyć te pieniądze.

Nie mniej istotny będzie przegląd bieżących rozporządzeń Komisji Europejskiej w zakresie wdrażanej w Polsce gospodarki o obiegu zamkniętym, o których opowie europoseł Andrzej Grzyb. Czy zdążymy z osiągnięciem unijnych poziomów recykilngu i unikniemy wysokich kar, wynikających z niewywiązania się z założeń pakietu odpadowego gospodarki o obiegu zamkniętym? Na to i wiele innych pytań eksperci odpowiedzą 28 listopada w Warszawie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


staryśmieciarz

Komentarz #14721 dodany 2018-11-22 12:52:34

Jak znam życie i tok myślenia naszych możnych , to na pewno wzrośnie ilość kontroli i wysokość kar , a reszta będzie bez zmian . Możni się zastanawiają , zastanawiają, zastanawiają.......... iiiiii zastanawiają , tylko oby im kawy nie zabrakło i coś do kawy, jeżeli tak długo się będą zastanawiać. Panowie Możni !!!!! nikt !!!!tak tej branży nie zniszczył jak WY!!! bezpośrednio , a pośrednio samorządy.


Komentarz #14793 dodany 2018-11-27 10:55:33

Nikt nie palii dobrego towaru ????? który ma wartość rynkową to co się palilo to śmiecie przywiezione z zagranicy bo ktoś na tym zarrr.......? po tych nowych przepisach nasza gospodarka odpadami będzie mocno kulać jak sie nie roz....y

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do ENVICON Environment
css.php
Copyright © 2024