Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

NFOŚiGW: rocznie możemy odzyskać 200 kg z produkowanych ponad 300 kg odpadów

NFOŚiGW: rocznie możemy odzyskać 200 kg z produkowanych ponad 300 kg odpadów
PAP/dom
03.05.2021, o godz. 13:00
czas czytania: około 2 minut
0

Statystyczny Polak produkuje rocznie ponad 325 kg odpadów, a ponad 200 kg można odzyskać i ponownie użyć - podkreśla NFOŚiGW. Wskazuje jednak, że tylko 27 proc. odpadów trafia z powrotem do obiegu surowcowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwraca uwagę, że jednym z największych problemów odpadowych jest plastik. Rocznie do oceanów trafia 12,5 mln ton takich odpadów. Plastik występuje także w innych ekosystemach – powietrzu, glebie, a także w organizmach żywych.

“Tylko zmniejszenie ilości plastikowych odpadów, trafiających na składowiska oraz bezpośrednio do środowiska, może zahamować ten proces” – podkreślono.

Fundusz zwraca uwagę, że zgodnie z danymi GUS za 2018 rok w Polsce tylko 40 proc. plastiku z odpadów komunalnych jest powtórnie przetwarzana. To oznacza z kolei, że ponad 400 tys. ton plastiku rocznie jest “marnowane” i zwiększa zanieczyszczenie środowiska w Polsce.

Statystycznie każdy Polak produkuje ponad 325 kg. odpadów, a jak podkreśla NFOŚiGW – ponad 200 kg z nich może być odzyskane i powtórnie użyte. Dodano, że tylko 27 proc. odpadów w naszym kraju trafia z powrotem do obiegu surowcowego.

Według Narodowego Funduszu, dobrym sposobem na zachęcenie Polaków do systematycznego zwiększania poziomu recyklingu odpadów są nowe rozwiązania w postaci małej architektury, czyli automatów do odzyskiwania surowców.

“Ich atutami są dostępność i łatwa obsługa oraz możliwość wsparcia w edukacji i kształtowaniu dobrych nawyków związanych z segregowaniem odpadów np. przez systemy lojalnościowe. Recyklomaty symbolizują nowy wymiar selektywnej zbiórki odpadów i wspierają promocję zasad recyklingu w codziennym życiu mieszkańców, zwłaszcza mieszkańców miast” – zaznaczono.

NFOŚiGW uruchomił lokalną inicjatywę “Moje miasto bez odpadów. Jestem w obiegu!”. W Warszawie przy siedzibie Funduszu na ul. Konstruktorskiej stanął automat do recyklingu, do którego można wrzucić plastikowe odpady z PET.

Automat przyjmuje butelki po napojach i nakrętki (wrzucane do osobnego pojemnika), opróżnione z płynów. Następnie zgniata je, w ten sposób przygotowuje częściowo sprasowany surowiec.

NFOŚiGW poinformował, że oddane prawidłowo butelki PET można otrzymać wielorazowe, w 100 proc. biodegradowalne, butelki na zimne napoje.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024