Oddział Polskiej Izby Ekologii w Poznaniu był jednym z czterech organizatorów – obok Agencji Informacji i Ochrony Środowiska (AIOŚ), Instytutu Sobieskiego (IS) i Rady Miasta Poznania (RMP) – II Debaty Warciańskiej, która odbywała się w styczniu 2005 r. Debata jest programem stałym AIOŚ, do którego zaproszono oddział PIE w Poznaniu w celu realizacji następnych jego elementów.
Choć Debata Warciańska jest programem, który obejmuje wszystkie gminy i powiaty leżące nad Wartą w wielkopolskim jej przebiegu, to tegoroczna Debata dotyczyła Poznania i rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych nad Wartą w mieście. Efektem tej konferencji jest stanowisko Komisji Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska RMP, które zachęca prezydenta Poznania do podjęcia prac nad stworzeniem jednolitej koncepcji rozwoju obszarów nadwarciańskich w odcinku miejskim oraz opracowania kilku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenach przyległych do Warty. Temat Warty stał się w Poznaniu jednym z ważniejszych tematów publicznej dyskusji.
W związku z tym główni organizatorzy Debaty – AIOŚ i IS – przy współpracy z PIE w Poznaniu rozpoczynają realizację programu pn. „Rzeka warta Poznania”.
Impulsem do stworzenia programu jest to, że ogromna część obszarów nadwarciańskich w mieście pozostaje niezagospodarowana. Zamiast planowego rozwoju tych terenów powstają cząstkowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, realizowane pod poszczególne inw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?