Którędy do circular economy?
W ostatnich latach doświadczyliśmy w Polsce przebudowy systemów gospodarowania odpadami. Obecnie stoimy, podobnie jak inne kraje UE, w obliczu kolejnej zmiany w tym zakresie, która w jeszcze bardziej zasadniczy sposób niż ?rewolucja śmieciowa? winna zmienić dotychczasowe podejście do zagadnień zagospodarowania odpadów.
Jedną z zasadniczych przesłanek do rozpoczęcia gruntownej przebudowy systemów gospodarowania odpadami w Polsce było przekazanie gminom władztwa nad odpadami. To z kolei zapewnić miało strumień odpadów do zaawansowanych technicznie i technologicznie (a więc z założenia wymagających wyższych nakładów inwestycyjnych) instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Wydaje się, że proces wdrażania tych zmian nie został właściwie przygotowany.
Uczmy się na błędach
W szczególności nie zadbano, aby główny interesariusz tych zmian, czyli polskie społeczeństwo, zrozumiał ich istotę i nabył przekonania (przynajmniej w znacznej części) co do ich celowości. Przejawem takiego braku zrozumienia istoty zmian były pojawiające się w mediach komentarze dotyczące różnego rodzaju zestawień i statystyk, obrazujących poziom kosztów ponoszonych na gospodarowanie odpadami (na poziomie zarówno gospodarstw domowych, jak i samorządów) przed i po wdrożeniu nowych uregulowań prawnych. W szczególności komentując obserwowany w ostatnich latach wzrost kosztów ponoszonych na gospodarkę odp...