Społeczeństwo województwa wielkopolskiego od lat wyraża zdecydowany sprzeciw wobec uruchomienia kolejnych miejsc powierzchniowej eksploatacji węgla brunatnego. Stanowisko to podzielił Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Możliwość powrotu do koncepcji eksploatacji tych złóż opisywana była już w ?Przeglądzie Komunalnym?. Zdecydowany sprzeciw wobec planów eksploatacji złóż ?Rowu Poznańskiego? (gminy Mosina, Czempiń, Krzywiń, Gostyń)1, 2 wspierany był przez władze administracyjne (wojewódzkie rady narodowe ? WRN) i polityczne dawniejszych województw poznańskiego i leszczyńskiego w drugiej połowie lat 70. i w latach 80. XX w. Interesujące jest to, że w tym okresie WRN był terenowym organem władzy państwowej, realizującym politykę rządu, całkowicie zależną od poleceń partii. Kolejny raz należy przypomnieć stanowisko WRN w Poznaniu, która przyjmując do realizacji program ochrony środowiska w województwie poznańskim do roku 2010, w swojej uchwale3 jednoznacznie określiła, że: ?§ 8. Wojewódzka Rada Narodowa uznaje projekt wykorzystania tzw. Rowu Poznańskiego dla celów energetycznych za sprzeczny z interesami społecznymi i gospodarczymi i uznaje problem za ostatecznie zamknięty?.

Wielkopolska się sprzeciwia

Zachodzące od końca 1989 r. zmiany polityczne oraz zmiana ustroju gospodarczego z gospodarki podporządkowanej centralnemu planowaniu na społeczną gospodarkę rynkową niewiele w tym zakres...