Gospodarka w obiegu zamkniętym: dostęp do rynku nawozów
Projekt rozporządzenia określającego zasady udostępniania produktów nawozowych, ściśle związany z pakietem gospodarki w obiegu zamkniętym, został przyjęty 16 kwietnia przez Kolegium Komisarzy.
Pierwotnym celem rozporządzenia, zgodnie z ideą gospodarki w obiegu zamkniętym, jest ułatwienie dostępu do rynku w całej Europie nawozów zawierających substancje organiczne lub pokarmowe pochodzące z recyklingu odpadów (biologicznych i innych). Dotychczas harmonizacja europejska oparta na rozporządzeniu nawozowym z 2003 r. dotyczyła tylko nawozów syntetycznych, opartych na surowcach pierwotnych. Nawozy z zawartością substancji pochodzących z odpadów podlegały normom krajowym i miały limitowany dostęp do innych rynków. Nowe rozporządzenie ma zmienić tę sytuację.
Nawozy z recyklingu bioodpadów
Obok samej zgodności z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym, według Komisji Europejskiej, rozwiązanie to może ułatwić produkcję nawozów fosforanowych. Fosforyty, z których nawozy te są produkowane, zostały przez Komisję uznane za surowiec krytyczny, a Unia Europejska w 90% jest uzależniona od ich importu. Według Komisji, wykorzystanie fosforu zawartego w odpadach z gospodarstw domowych (przede wszystkim z osadów ściekowych) może pokryć 20-30% zapotrzebowania produkcji nawozów fosforanowych, a tym samym zmniejszyć uzależnienie Unii Europejskiej od importu.
Sprawa jest wielowymiarowa, gdyż obok przedstawionych przez Komisję...