Z Wojciechem Koneckim, dyrektorem CECED Polska Związku Pracodawców AGD, o potrzebie recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz o przeszkodach w osiągnięciu poziomu narzucanego przez polskie prawo rozmawia Marta Siatka, koordynator Konkursu o Puchar Recyklingu.

 

W Polsce szacunkowo zbiera się rocznie 400 tys. ton elektroodpadów. Jak ten wynik prezentuje się na tle innych krajów Europy?

Najwięcej selektywnie zbiera się w Norwegii, Szwajcarii oraz Austrii. W Polsce oficjalna zbiórka raportowana jest w wielkości ponad 4 kg na mieszkańca, a np. w Niemczech jest to poziom ok. 6 kg. Różnica nie jest zatem dramatyczna. Wynik jest proporcjonalny do ludności i zamożności społeczeństwa, jednak istotne jest to, ile odpadów zbiera się w sposób selektywny i ekologicznie poprawny. I tu już mamy problem, bowiem nadal znaczna część odpadów trafia do systemu alternatywnego, prowadzonego przez skupy złomu. Niestety, odpady pochodzące z naszych wyrobów są nielegalnie demontowane i ograbiane z najbardziej wartościowych elementów, zawierających zwykle metale kolorowe. Ten proceder nadal nie pozwala w pełni rozwinąć się promowanym ustawowo gminnym i detalicznym punktom zbierania. Zmniejsza również efektywność działania zakładów przetwarzania. Problem jest też z monitoringiem, ponieważ z 400-500 tysięcy pojawiających się ton odpadów tylko 170 tys. jest raportowane do Głównego Inspektoratu Ochrony Środow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?