Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Szwajcarzy w referendum odrzucili wątpliwości przeciwników neutralności klimatycznej

Szwajcarzy w referendum odrzucili wątpliwości przeciwników neutralności klimatycznej
19.06.2023, o godz. 8:29
czas czytania: około 2 minut
0

Już po pierwszych niedzielnych prognozach stało się jasne, że zdecydowana większość Szwajcarów powiedziała "tak" nowej ustawie o ochronie klimatu, zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

„Według szwajcarskiej stacji SRF za ustawą było 59,1 procent obywateli, a 40,9 procent głosowało przeciw. Szwajcaria powinna być neutralna pod względem emisji CO2 do 2050 r.” – relacjonuje PAP.

Prawica przegłosowana

Ustawa przewiduje stopniowe zmniejszanie zużycia ropy i gazu. Przejście na przyjazne dla klimatu systemy grzewcze ma być wspierane finansowo. Firmy, które zainwestują w ochronę klimatu, również otrzymają pieniądze od państwa – w sumie przeznaczono na to 3,2 miliarda franków szwajcarskich. Cel: Szwajcaria powinna być neutralna pod względem emisji CO2 do 2050 r. – pisze portal niemieckiej stacji ARD.

Prawie wszystkie partie polityczne w Szwajcarii, a także stowarzyszenie biznesowe Economie Suisse, prowadziły przed referendum kampanię na rzecz “tak” dla ustawy o ochronie klimatu – zauważa portal. Przeciwna była prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), która ostrzegała przed wysokimi kosztami. Przeforsowała pomysł, by przeprowadzono referendum, ale nie była w stanie uzyskać akceptacji Szwajcarów.

Co to oznacza

Neutralność emisyjna, nazywana też neutralnością klimatyczną, węglową lub zerową emisją netto, oznacza równowagę między emisjami CO2 a pochłanianiem CO2 z atmosfery do tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla.

„Aby osiągnąć neutralność emisyjną, wszystkie światowe emisje gazów cieplarnianych będą musiały zostać zrównoważone przez pochłanianie dwutlenku węgla” – wyjaśnia Komisja Europejska.

Roczna globalna emisja CO2 osiągnęła poziom 37,8 gigaton w 2021 roku. Walka z nadmierną emisją polega na tym, by ograniczać źródła emisji, i jednocześnie inwestować w z tzw. pochłaniacze węgla. Tym mianem określa się każdy system, który pochłania więcej dwutlenku węgla niż emituje. Głównymi naturalnymi pochłaniaczami węgla są gleba, lasy i oceany.

Jak wyjaśnia Komisja Europejska Aby ograniczyć wzrost średniej globalnej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza – progu, który Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) określił jako bezpieczny – niezbędne jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do połowy XXI wieku. Ten cel jest też zapisany w porozumieniu paryskim, podpisanym przez 195 krajów, w tym UE.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024